Jaký bude nakonec systém 2.ligy?

Na několik otázek nám odpověděl hrající generální manažer Martin Potočný.

Martine za čtyři týdny nám začínají mistrovské zápasy a stále se neví, jakým systémem se bude hrát 2.liga. Kdy se konečně rozhodne?

Co ty říkáš na situaci kolem Karviné? A jak je vůbec možné, že vůbec došlo opět k takové situaci (viz minulá sezóna Šternberk).

 V kuloárech se také hovoří, že došlo i k rozlosování soutěže bez Karviné, tedy pouze devět týmů. Není to neštastné rozhodnutí?

Hezký den, z důvodu neustále se šířících zaručených informacích o tom či onom si dovoluji reagovat na dotazy fanoušku a vysvětlit danou situaci ohledně rozdělení ligy. Všechny otázky jsem shrnul do jedné odpovědi.

Za prvé musím říct, že nikoho z nás tato situace netěší a řešíme to ihned. Naštěstí se kluby 2. ligy východ začaly pravidelně scházet měsíc co měsíc, kde všechny tyto problémy řešíme a nečekáme, až co svaz rozhodne. Podle posledních informací klub HC Baník Karviná (tedy lidé okolo Davida Moravce) začal trénovat a připravovat se na sezonu. Standardně v květnu podal přihlášku, zaplatil startovné a má právo v účasti ve 2. lize. Spekulace a informace o tom kolik a komu dluží, nechci komentovat, neboť za prvé mi to nepřísluší, zadruhé do účetnictví nevidím a za třetí to nikomu nepřeji ať má jakékoliv finanční problémy.

V této chvíli je tedy situace taková, že je nás 10 týmů a tak bychom měli (a já pevně v to věřím) i začít sezonu 2012/2013.

Neexistuje zatím žádná legislativa od svazu (něco ve stylu vratných kaucí, předsezonního auditu apod.), která by tuto variantu řešila. Znovu připomenu loňský rok, kdy se tým se Šternberku přihlásil v květnu 2011 do soutěže, zaplatil startovné, celou letní přípravu včetně ledu nenastoupil k jedinému tréninku a 3 dny před soutěží jen suše oznámil, že odstupuje. A přitom dopředu bylo známo, že absolutně nemůže nastoupit, neboť není s kým a za co. Přineslo to akorát zmatek v soutěži v podobě neplánovaných přestávek, degradaci soutěže, naštvání diváků a pro náš klub i mírnou finanční ztrátu. Jedním z toho byla i situace kdy jsme museli lidem, kteří si zakoupili permanentku na sezonu, kompenzovat  vstupem zdarma na první kolo play off.

Všechny kluby jsme se chtěli především vyvarovat podobných situací, a proto jsme se sešli, zástupci klubů 2. ligy skupiny východ, a navrhli řešení jak z toho ven. Tady přináším návrhy, na kterých jsme se mimo jiné shodli:

1)    Hrát ligu bez HC Baník Karviná, tedy o 9 týmech, 5 kol, 40 zápasů. 5 kolo se   hrálo stejně jako kolo 1. Tedy 4 zápasy doma, 4 zápasy venku. Podle toho jak to bylo nalosováno.

2)    Vyvolat jednání o možném podstoupení práv k účasti SK Karviná

3)    Doplnit skupinu východ o 3 týmy ze skupiny středa, tedy Břeclav, Hodonín, Techniku Brno

Každá nabízena varianta má svoje plusy a mínusy, svoje ano i ne. Není ideální ani jedna, neboť pohled nemůže být brán pouze z našeho pohledu, ale celé 2. ligy v ČR. Tedy jak by vypadalo rozložení v druhých skupinách, kombinaci zápasů, play off, apod. Nejde jednoduše říct, bereme 3 týmy ze středu, vy v Čechách to hrajte v 17-18, rozdělení necháme na vás. Připomenu opět situaci před 5 lety, kdy bylo ve druhé lize 32 týmů (3 skupiny po 12 týmech). Dnes jich je cca 28 – 30.

Rozhodnutí jakým systémem hrát má však jen a jen ČSLH v Praze, který může rozhodnout o změně.

My jsme při vytváření celého systému druhé ligy skupiny východ vycházeli z těchto požadavků, které jsme si odsouhlasili již na začátku léta a nad kterými neustále pracujeme:

  • Mít soutěž atraktivní pro diváky, tedy takovou, která by přivedla lidi do ochozů. Ligu, o které se bude psát, bude vidět, budou se odehrávat neúprosné boje na ledě o každý bod, od začátku do konce soutěže.
  • Rovnoměrné rozlosování, tedy žádné skupiny 1-6,7-12, sudý – lichý apod.
  • Hrát více než 40 zápasů
  • Začínat co možná v nejpozdějším termínu s ohledem na fakt, že hokej se neustále přesouvá do letního období (kde konkuruje jiným sportům, ale hlavně dovoleným a celkovou náladou mezi lidmi, kdy chtějí být lidé někde u vody, než aby mrzli na stadionu.) a končí již v průběhu února.
  • Nepřerušovat soutěže nějakou přestávkou (v podobě systému na lichý počet týmů)
  • Hrát mezi svátky kdy lidé chtějí vidět hokej
  • Play off na min. 3 vítězné zápasy
  • Jednotnou ligu

 

Dále bych rád připomněl fakt, že se budeme i nadále snažit najít jiný model pro soutěže v ČR napříč současným systémem. Máme tady extraligu, 1.ligu, 3 skupiny 2.ligy, krajské soutěže. Ale systém již dlouho nekoresponduje se současnou dobou, kdy se nejenom kluby ze spodních lig potýkají s existenčními problémy a kluby zanikají téměř každý rok, v mnoho případech není ani nijak atraktivní pro diváky, návštěvnost na mnoha zimácích je přímo alarmující k hodnotě vynaložených prostředků, kdy extraligové kluby (opět z důvodů úspor) upouštějí od budování „farmářských“ týmů apod.

Toto téma je opravdu na delší diskuzi a my budeme bojovat, aby došlo k jednotnému uspořádání a systému. Pevně věříme, že se kluby v ČR domluví a najdou tu nejlepší variantu, která se nejvíce bude zamlouvat především divákům a bude ku prospěchu hokeje jako takového.

Příspěvek byl publikován v rubrice Další a jeho autorem je Jirka. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.