„Gastarbajtři na repre, litvínovská megaostuda“ aneb Česká republika – Německo

Jen pár dní po vypadnutí z play-off našeho AZetu nám do mailu (jakožto registrovaným členům webu hokejka.cz) přišla nabídka na přednostní nákup vstupenek na utkání ČR – Německo v Ústí nad Labem. Slovo dalo slovo, vybrali jsme ze dvou termínu a provedli nákup vstupenek. Koupíme si lístky do kotle a třeba si i zafandíme. Cena 200,- byla více než přijatelná, navíc do Ústí jezdíme rádi, je to tam fajn.
Pokaždé však do Ústí jedeme jen na hokej, to znamená vystoupit z vlaku a směr zimák. Tentokrát jsme si řekli, že bychom mohli trošku prozkoumat město a tak se ve dvou scházíme na pražském hlavním nádraží již v dopoledních hodinách, v Bille nakoupíme svačinu na cestu a vyrážíme vlakem jménem „Karlex“ vstříc dobrodružství. Tedy vstříc Ústí nad Labem.
DSC_6050 DSC_6065 DSC_6078
Plán máme jasný, chceme se lanovkou vyvést na zámek Větruše, který vždycky vídáme z vlaku. K naší smůle je provoz lanové dráhy zrovna v našem termínu uzavřen. Hledáme tedy náhradní program. Napadla nás dokonce i návštěva kina (měli jsme před sebou zhruba 6 hodin času), ale z toho sešlo. Rozhodli jsme se, že si projdeme město.

A tak jsme vyrazili, z nádraží jsme prošli uličkami na hlavní třídu, která byla lemována obchody. Do některých jsme nakoukli, jinde jsme zase zakoupili zmrzlinu, až jsme došli k místnímu parku. Zde jsme si odpočinuli a vyrazili další cestu. Rozhodli jsme se, že dojdeme až k zimnímu stadionu. Přes další krásný park, jsme došli až na ulici, na které stojí stadion. Našli jsme vhodnou restauraci a pár stovek metrů od zimáku jsme si dali pozdní oběd.
DSC_6087 DSC_6090 DSC_6097 DSC_6098 DSC_6103 DSC_6116 DSC_6119 DSC_6128 DSC_6137 DSC_6141 DSC_6144
To už se ale blížilo půl páté odpoledne a tak jsme vyšli na poslední úsek cesty a za chvíli se objevili před zimním stadionem.
DSC_6145
Do zápasu stálé zbývá více než hodina a lidé před zimákem se pomalu začínají scházet. Otevřeny jsou klasické budky s občerstvením, navíc, oproti běžným hokejovým zápasům, přibyly stánky hokejového svazu s občerstvením i s hokejovým fanshopem. K dispozici byl také hojně využívaný fotokoutek s papírovými figurami našich hokejistů.

Už před utkáním bylo možno pozorovat mnoho fanoušků v rozličných dresech. K vidění byly symboly samozřejmě domácího Ústí, dále pak Litoměřic, Sparty, Komety, Plzně, Litvínova…nejvíce fanoušků však bylo v reprezentačních barvách a to jak těch českých, tak byly k vidění i skupinky v barvách našeho soupeře, tedy v německých barvách. Dokola chodily dívky a lepily či malovaly vlajky na tvář. Asi osmkrát jsem musel tuto nabídku odmítnout.
DSC_6153 DSC_6155 DSC_6158 DSC_6199 DSC_6200 DSC_6204 DSC_6197 DSC_6215 DSC_6221 DSC_6222
Čilý ruch předzápasového dění narušila přicházející skupinka z Litvínova. Sotva zletilá mládež, podpořena flaškami alkoholu v rukou a v dresech a šálách černožlutého klubu svým skandováním „Litvínov, Litvínov“ dala o sobě a své inteligenci vědět hned při svém příchodu. Na repre klubové symboly ze zásady nepatří a uřvaná nesympatická skupina ihned vyvolala obrovské nesympatie.
DSC_6223
My jsme se nakonec sešli všichni a bylo nás 6. Naši pražskou dvojku doplnila čtyřka z Mladé Boleslavi. Po chvíli nezávazné konverzace a občerstvení jsme konečně vstoupili do haly. Prošli jsme klasickou šacovačkou, nic překvapivého u takové akce, a už jsme uvnitř a hledáme náš sektor. Tím je takový výseč v rohu stadionu, výhled máme dobrý a tak vládne spokojenost. Utkání začíná státními hymnami a už při nich se mi atmosféra docela pozdává. Lidé mávají vlajkami, zpívají z plných plic, mohlo by to být dobré, říkám si.
DSC_6288 DSC_6310 DSC_6308
V úvodních minutách utkání se fandí dobře. Pokyny přicházejí od hloučku fanoušků seskupených okolo bubnu. Pána z bubnem pozoruji a ten si získal mé sympatie. Bubnuje s citem, přesně a drží tempo našeho „kotle“. I my se občas přidáváme k fandění a tleskání. Koukám doleva, koukám doprava, k některým pokřikům a k tleskání se přidávají i okolosedící sektory. V tuto chvíli je na místě pochvala zúčastněným.
DSC_6364
Tento stav bohužel netrvá příliš dlouho a všechno zkur*í, pokazí a zhnusí partička dementů z Litvínova, kteří si napochodují do sektoru a rázem se ujmou vedení kotle. Je jich zhruba 10, oděni dle poslední módy, sluneční brýle na očích, litvínovský dres na zádech a v ruce černožlutou šálu. OK, fandíte Litvínovu, beru, je mi to jedno, ale netahejte to na repre utkání.
DSC_6328
Repertoár pokřiku se mění a je cítit, že jsou hodně inspirovány fanděním na stadionu Ivana Hlinky. Vše vygraduje v polovině druhé třetiny, kdy tahle litvínovská grupa začne rozjištět přímo v reprezentačním kotli fandění Litvínovu. Na mně je to moc a jdu ven, vyvětrat se. Ostatním v kotli se to zřejmě také nelíbí, ozývá se lehký pískot a k litvínovským míří pár urážek. Ale nic velkého.
DSC_6279
A tak si říkám, že bych rád viděl, kdyby tito hrdinové přijeli k nám do Havířova. Věřím, že by s nimi byl sjednán pořádek. Na druhou stranu já slabošky přiznám, že v tomto „ústeckém“ případě jsem proti těmto dementům neudělal vůbec nic. Nebyl jsem jednak v postavení, abych něco řešil, nebyl jsem domácí, navíc byla litvínovská skupina doprovázena několika postavami, které příliš hokej zřejmě nezajímal. 🙂

No nic, venku si dám bílou klobásku, jedna z nejlepších na prvoligových stadionech, zapiju to malinovkou, jedna z nejlepších na prvoligových stadionech a už začíná třetina třetí. Situace v kotli se uklidnila, litvínovští zatím chybí (přicházejí po 6 odehraných minutách). Hlasatel utkání hlásí návštěvu, která činí 4.124 diváků, lidi se zase baví hokejem. V hale probíhá mexická vlna a fanoušci děkuji hráčům.
DSC_6313 DSC_6364 DSC_6342
Čeští hokejisté utkání zvládnou a dotlačí do vítězného konce. Po vyhlášení nejlepších hráčů utkání příjízdějí hokejisté pod náš sektor a proběhne krátká děkovačka. Za chvíli již miří hráči do kabin a my pomalu opouštíme stadion. Tak zase v září, loučíme se s ústeckou halou.
DSC_6374 DSC_6383 DSC_6389
Venku ještě vytáhneme naši reprezentativní vlajku a před halou se vyfotíme.
DSC_6392 DSC_6398

Kdybych měl vypsat plusy a mínusy celé akce, tak k minusům rozhodně řadím dementní skupinku „fanoušků“ z Litvínova, kteří dorazili do Ústí, ačkoliv jejich mateřský tým – HC Verva Litvínov, právě bojoval o důležité barážové body v Praze, v Edenu. Očividně tedy dali tito lidé přednost exhibování na repre utkání před podporou svého klubu. A to je odporné, trapné a hloupé. A už určitě chápete, proč se tento report jmenuje, tak jak se jmenuje. A bude-li někdo argumentovat tím, že repre je zkrátka více, tak nesouhlasím a #nepřijímám! Přátelský repre zápas se s důležitostí barážového klání vůbec nemůže rovnat a tak nějak doufám, že Havířovská Zvěř a její členové by v tomto měli jasno.

Do plusů pak zařadím plynulou organizaci, profesionální chování všech zaměstnanců, radost z toho, že jsme se opět viděli s přáteli. Byl to tedy příjemný reprezentační den s jednou kaňkou.

Sepsal: Dalibor Durčák

Příspěvek byl publikován v rubrice Reporty a jeho autorem je dalibor.durcak. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.