Facebooková stránka AZ-FANS.net, její vznik, historie a současnost.

V době sociálních sítí je takřka nutné, abychom, jakožto fanoušci AZetu Havířov, fungovali nejen díky našemu webu, který je alfou omegou komunikace a informovanosti fanoušků, ale abychom disponovali také facebookovou stránkou, jelikož Facebook má v dnešní době velkou moc a v životě drtivé většiny populace je jeho nezbytnou součástí. Dovolte, abychom Vám tímto článkem přiblížili vznik, historii a také současnost oficiální fanouškovské stránky Havířovské Zvěře, která na sociální síti funguje úspěšně už téměř 5 let… 

VZNIK STRÁNKY

Vznik naší stránky se datuje k počátku října roku 2011, přesně 5.10.2011, čili brzy oslavíme první úspěšnou pětiletku. Stránka byla založena dnes už neaktivním fanouškem AZetu, který však v té době byl jedním z hlavních představitelů havířovské hokejové fanouškovské scény. Chvíli se přemýšlelo, jaký název stránce dát, nakonec jsme spojili jakoby příjemné s užitečným a stránka dostala stejný název, jaký už více než 10 let nese náš hlavní web. I proto, abychom díky facebookové stránce náš web více zpopularizovali, což se nám, když bilancujeme s odstupem více než pěti let, určitě také povedlo!cdc

ADMINISTRÁTOŘI STRÁNKY

Za celou historii naší stránky se vystřídalo několik administrátorů, čili lidí, kteří vkládali a vkládají jednotlivé příspěvky. Ten počet nebyl nikterak velký. Nejsme schopni říct přesné číslo, ale je jisté, že cifra nedosáhla počtu 10-ti lidí, kteří se o stránku starali. V prvních měsících chodu stránky přispíval svými příspěvky hlavně tehdejší zakladatel, později však převzali otěže jiní, poslední cca 4 roky pak převážné % příspěvků vkládal jeden administrátor. V současné době je adminstrátorů 5, pravidelně přispívá především jeden z nich. I proto, i díky malé aktivitě ostatních a občasnému přílišnému vytížení hlavního admina, byl, i s výhledem do budoucna, před několika týdny přidán mezi skupinu adminů jeden mladší fanoušek, který se ihned chopil iniciativy a do budoucna snad bude přínosem do týmu lidí, kteří se o chod stránky starají.

RŮST POČTU FANOUŠKŮ

Pamatuji si přesně, kterak jsme byli nadšení, když počet fanoušků naší stránky dosáhl čísla 600, tehdy jsme to brali jako velký úspěch. Fanoušci stále přibývali a přibývali, oslavili jsme tisícovku, pak dvoutisícovku, nyní jsme na čísle 2 758 (přesně před rokem to bylo 2 206 fanoušků a před dvěma roky pak 1 699), čili meta tří tisícovek fanoušků je na dosah… Nejsou to žádné naše dostihy, kdy bychom horlivě toužili po dalších a dalších fanoušcích, na druhou stranu, jsou to jednoduché počty. Čím více fanoušků stránka má, tím více lidí oslovíme s informacemi, které přinášíme, které jsou mnohdy důležitého charakteru, závislého na chodu naší fanouškovské scény…

PODÍL FANOUŠKŮ

Počtem „členů“ je stránka jednou z nejoblíbenějších svého druhu, když vezmeme v potaz, jak velkým klubem AZ Havířov je. Počtem fanoušků naší stránky konkurujeme i ekipám, které hrají vyšší soutěže, ať už fotbalové či hokejové. V lize, ve které působíme, je pak naše stránka, počtem svých fanoušků, druhou nejoblíbenější, hned za gigantem jménem Motoráci, kdy tato stránky sdružuje fanoušky hokejového klubu z Českých Budějovic. Možná ještě prokazatelnějším měřítkem je dělení počtu fanoušků oficiálního fb profilu daného klubu, počtem fanoušků na stránce právě fanouškovské. V této kategorii jsme ve WSM lize stránkou nejúspěšnější, jednou z nejúspěšnějších jsme pak i v celém republikovém měřítku! Posuďte sami…Bez názvu

ODKUD JSOU FANOUŠCI?

Je jasné, že drtivé % fanoušků stránky jsou lidé z Havířova, lidé fandící hokejovému klubu AZ Havířov. Je však také patrné, že členy stránky jsou lidé z celé České republiky, sleduje nás mnoho fanoušků soupeře, mnoho lidí na naší stránce jsou pak i žijící mimo naši republiku. Podívejte se na přiloženou fotografii a přesvědčte se…odkudjsou

SLOŽENÍ FANOUŠKŮ

Je jasné, že pokud jde o stránku mapující fnaouškovské aktivity kolem hokejového klubu, budou fanoušky především muži. Ano, je tomu tak, mužská populace tvoří 69% fandů, převládají pak skupiny ve věkovém složení 18 až 34 let. Opět se můžete podívat na přiložený graf.tosemilibi

ÚVODNÍ A PROFILOVÁ FOTOGRAFIE

Stránka vznikla tak nějak nahodile, bez většího předchozího plánování a tak se příliš nepřemýšlelo ani nad profilovou fotografií, to byla v té době věc podřadná, nedůležitá. Fotografie byla přidána hned v první den, tedy onoho 5. října roku 2011.432036_253413771405261_33511102_nJak jsme však postupem času představili oficiální fanouškovské logo fanoušků AZetu a logo rostlo na popularitě, rozhodli jsme se i ke změně profilové fotografie, starou fotku jsme nahradili právě logem HZ. Stalo se tak někdy na přelomu léta a podzimu roku 2012. S malou, jen pár hodinovou přestávkou, je logo Havířovské Zvěře stále a bez přerušení naší profilovou fotografií. A proč ona zmiňovaná pauza? O tom se dočtete za malou chvíli, nyní jen prozradíme, že byla způsobena 24. února roku 2014, od té doby je profilová fotografie stále neměnná. A v tuto chvíli si ani neumíme představit situaci či událost, která by nás profilovou fotku, už značně zažitou a tradiční, donutila změnit… 🙂1662259_607194406027194_805230231_n

Co se úvodních fotografií týče, těch bylo představeno hned několik. Často jsme reagovali na aktuální dění té doby, často jsme tímto způsobem prezentovali svá podařená chorea apod. Celkově jsme představili téměř 20 úvodních fotografií…

NEJVĚTŠÍ DOSAH NAŠICH PŘÍSPĚVKŮ

Je jasné, že postupem času jsou příspěvky na naší stránce víc a víc lajkované, komentované či sdílené. Jde to ruku v ruce s tím, že počet fanoušků stránky neustále roste. Díly Vašim lajkům či sdílením jsou příspěvky viditelné mezi širším okruhem uživatelů Facebooku a jelikož jsou příspěvky mnohdy informativního charakteru, jsme moc rádi, že se tomu tak děje. Jde o princip. K čím většímu počtu uživatelům Facebooku se naše sdělení dostane, tím je to pro naše zájmy a aktivity důležitější!

Představme si nyní 10 TOP příspěvků, které se dostaly mezi nejvíc uživatelů sociální sítě, na které fungujeme…

10. místo – 31.7.2015. Fotografie choreografie z letního utkání proti Vítkovicím, kdy jsme upozornili na to, že Havířov je MĚSTEM HOKEJE, vidělo cca 11 000 lidí!

9. místo – 12.11.2015. Pamatujete Homera Simpsona v AZeťáckém, kterak škrtí slávistu Barta? Ano, touto fotkou jsme zvali na podzimní zápas proti Slavii. Díky Vám vidělo fotku cca 12 000 lidí!

8. místo – 6.5.2015. Na naši stránku jsme umístili koláž složenou z fotografií Lukáše Danečka, lajky fanoušků byly poděkováním do Frýdku-Místku odcházejícímu Stývovi. 12 800 lidí příspěvek vidělo.

7. místo – 18.5.2016. Euforie, Pastamánie. Článek o Pastovi jste lajkovali a sdíleli, dostal se k více než 13 500 lidem.

6. místo – 29.12.2015. Fanoušci AZetu cestují na Slavii. V Praze vystupují z vlaku, pochodují na Václavské náměstí, kde se pod sochou Sv. Václava fotí s roztaženou vlajkou AZ Havířov. Fotku vidělo 13 800 lidí.

5. místo – 29.1.2016. Český voják, kluk z Havířova a fanda AZetu, působící na misi v Afghánistánu, se před jedním z obrněných vozů fotí se šálou AZ Havířov. Fotku vidělo 16 800 fandů!

4. místo – 12.5.2016. Na stránku dáváme novinový rozhovor s Davidem Pastrňákem. Rozhovor především sdílíte, díky tomu jej vidí 19 000 lidí.

3. místo – 7.2.2016. Zápas proti Slavii Praha, který sleduje vyprodaný zimák, zůstane dlouho v paměti. Je to svátek. Chceme otevřít oči lidem z Magistrátu města, vytahujeme tyto transparenty, o fotku je obrovský zájem, vidí ji 20 200 lidí!12670122_970292529717378_853504046781210283_n

2. místo – 6.2.2016. A ještě jednou zápas proti pražské Slavii. Je těsně po jeho skončení, fanoušky na naší stránce informujeme o naší slavné výhře v poměru 3:0, přidáváme fotku úvodní choreografie. 22 000 lidí tuto fotku vidí!12643011_970030259743605_8732576487144500800_n1. místo – 10.5.2016. Pastománie dosahuje vrcholu. Den poté, co Pasta vsítí svůj premiérový gól na MS v ledním hokeji, přinášíme jeho fotku v tom nejkrásnějším dresu, po jeho boku se pak objevuje legendární postava z havířovského hlediště. Fotku vidí rekordní počet uživatelů Facebooku. Něco málo přes 25 000 !!!13179007_1033961846683779_2378221214632890319_n

DRŽÍME SE TÉMATU

Po celou dobu existence stránky se snažíme velmi striktně držet tématu. Informujeme o hokejovém klubu AZ Havířov či o fanoušcích tohoto týmu, o akcích, které s fanouškovstvím úzce souvisí. Ano, mnohokráte jsme museli odmítnout, kdy nás lidé požádali, ať zveřejníme to či ono, co se klubu ani nás fanoušků vůbec netýkalo. Vždy jsme rázně odmítli! Myslíme si, že každá stránka by se měla držet svého tématu a nezneužívat počtu svých fanoušků, jako to mnohé stránky tu a tam dělají.

ÚTOKY VŮČI NÁM

Když nepočítáme malichernost v podobě některých fanoušků našich soupeřů, kteří na stránce tu a tam nesmyslně ulevili svým emocím a proměnili ji v takzvanou zeď nářků, tak nejvíc zranitelnou se naše stránka ocitla během Play-off na počátku jara roku 2014. Právě tehdy jsme museli na pár hodin vyměnit profilovou i úvodní fotografii naší stránky. Nebo né my, spíše nám byla změněna fanoušky jihlavské Dukly, kteří jen těžce nesli události z tehdy hrané vzájemné série čtvrtfinále Play-off a pro nás doposud záhadným způsobem se mezi administrátory naší stránky nabourali. Jak už jsme zmínili, byly jimi změněny hlavní fotografie, avšak po několika hodinách se dalo vše do pořádku a nikdy v budoucnu se už nic takového nedělo… 🙂

KONKURENCE?

Je jasné, že mnoho uživatelů Facebooku chce mít „svou“ stránku. Mnoho lidí má tu potřebu být administrátorem a ze své pozice „ovlivňovat“ davy. Především v hokejovém či fotbalovém fanouškovském prostředí je to nešvarem. Proč nešvarem? Stránek je velká spousta, navzájem se „bijí“, navzájem se předhánějí kdo je rychlejší, stejně to ve finále dopadá tak, že jednu fotografii přinese během několika desítek minut třeba 8 stránek. Je to jako s hospodami v současné době. Je jich nepřiměřeně moc, proto je většina z nich prázdných. Ano, jsou fanouškovské stránky, které to dělají dobře, mnoho je pak takových, které se jen vezou a tak nějak prostě jsou, bez větší vlastní aktivity, myšlenek apod. S něčím podobným jsme se potýkali také v naší situaci, v situaci fanoušků AZetu Havířov. V době, kdy fanouškovství ve městě procházelo určitým boomem, byla tendence přicházet právě s takovými stránkami, které byly zaměřeny na fanouškovskou scénu v našem městě. V našem prostředí to však byly převážně jepičí životy. Stránek mapujících dění na našich havířovských tribunách bylo hned několik, téměř všechny se však postupně staly neaktivními. Pokud nekopírovaly a nepřebíraly „naše“ příspěvky, neměli administrátoři s čím přijít, vlastní nápady, iniciativa a aktivita nebyla, na tenhle problém téměř všichni dojeli. Ale kdoví, třeba dnes adminují jiným stránkám, vybrali si téma, které je zase in, protože si dovolíme tipovat, že jim nešlo o prospěch havířovské hokejové scény, jim šlo o to, mít prostě svou stránku… Tohle je ve světě Facebooku špatně! Ne, nechceme to příliš pitvat a říkat co se má a co ne, co se nám líbí a nelíbí. Nejde o nás, jde však to, že mnohé stránky, které jsou provozovány lidmi, kteří nemají takový přehled o daném tématu, pak fanouškům spíše škodí. Ale vraťme se k konkurenci. Nikdy jsme jiné stránky za konkurenční nepovažovali, každá další stránka která vznikla či vznikne a bude dělat dobré jméno nám, fanouškům AZetu, bude určitě jen dobře. Vždy je však předem důležité, uvědomit si, zda-li mám co nabídnout…

A CO DÁL?

A co dál? Stále tu káru potáhneme… Naše stránka byla před téměř pěti lety založena za účelem většího sjednocení a především informovanosti fanoušků AZetu Havířov. Podotýkáme, že ačkoli přinášíme i informace čistě hokejového rázu, třeba špekulujeme o různých možných posilách našeho klubu apod., jsme a vždy budeme stránkou ryze fanouškovskou! A jsme moc rádi, že klub má svou oficiální a úspěšnou facebookovou stránku! Ano, s potenciálem, který v ní počtem fanoušků má, ji může využívat mnohem lépe, ale to nemá smysl tady rozebírat… Za posledních několik měsíců, po přijetí nového administrátora, se úroveň oficiální facebookové stránky našeho klubu velmi zlepšila, jsme za to rádi, protože společně nám jde prioritně o náš klub!

Už téměř pět let Vám přinášíme informace různého druhu, vždy se pak snažíme být rychlí a aktuální. Myslíme si, že v dnešní době je téměř životně důležité, aby každá fanouškovská ekipa stránkou podobného typu disponovala. Fanoušci AZetu Havířov se mohou spolehnout, že na naší stránce se vždy dozvědí vše, co ke svému fanouškovství potřebují. Sledujte na Facebooku stránku AZ-FANS.net a nikdy o nic podstatného, z fanouškovského dění Havířovské Zvěře, nepřijdete! Jako jsme před téměř pěti lety začali tímto prvním statusem, viz. fotografie, tak budeme pokračovat dál…  začátek

Příspěvek byl publikován v rubrice Další a jeho autorem je J.R. from B.K.. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.