Rozhovor s fanouškem Třebíče a redaktorem webu Hokej.cz

Když jsem přemýšlel, koho bych rád vyzpovídal u příležitosti dalšího z velkých letních rozhovorů pro náš web, napadlo mě, vybrat si překvapivě člověka, se kterým si asi nikdy nebudeme rozumět co se fanouškovské stránky týče. Na tu máme oba vcelku odlišný názor a není to tak dávno, když jsme tuto osobu na našem webu, díky negativní zmínkám na adresu havířovských fanoušků, peskovali…

Že má každý jiný a svůj názor na fanouškovství, to je věc běžná a normální, věc, kterou je třeba respektovat, tudíž ani tohle nebylo problémem, ani na jedné straně, abych tuto osobu k rozhovoru vybídl. WSM liga se v uplynulém ročníku, především díky webu hokej.cz, dostala do povědomí široké fanouškovské veřejnosti. Člověk, který na tom má lví podíl, je právě tím, kterého jsem se rozhodl vyzpovídat. Marek Hedbávný, tu a tam také píšící na naše diskuzní fórum pod přezdívkou HSfan. Povídali jsme si nejen o jeho psaní o WSM lize pro zmiňovaný web, ale také o jeho práci na známém hokejovém magazínu, povídali jsme si o hráčích, manažerech, o situaci v Třebíči, které je fanouškem, v neposlední řadě jsme si také povídali o AZetu Havířov. Nakonec to bylo povídání velmi dlouhé a příjemné. O tom vše si v následujících řádcích můžete přečíst…

Ahoj, můžeš se nám nějak fanouškovsky představit? Odkud jsi, jakému klubu fandíš, jak dlouho chodíš jako fanda na hokej apod.?

Zdravím fanoušky Havířova :-). Díky tomu, že jsem vyrůstal v době, kdy Češi vybojovali zlatý hattrick, jsem si hokej zamiloval už ve školce. Už tehdy mě sestra, které se asi víc než samotná hra líbili hokejisti, čas od času vzala do Třebíče na první ligu. První sezona, kterou si opravdu pamatuju, je 2003/2004. To mi bylo osm. Mimochodem Třebíč tehdy doma porazila Kometu 9:0 a 8:0. Vyhrála i v odvetě v Brně před 451 diváky (ne, není to překlep). Říkával jsem si, že až zase přijede Kometa, budou jasný tři body. Pak se holt něco změnilo :-). Od té doby chodím na Horáckou Slavii pravidelně, stávám poblíž kotle.13549169_10204817726882345_1017877204_o

Lze nějak průměrně spočítat, kolik v sezóně vynecháš domácích zápasů?

Průměrně ne. Studuju v Praze, takže středeční zápasy (a že jich bylo…) nestíhám, pokud nejsou prázdniny nebo zkouškové. Kvůli derby s Jihlavou jsem se ale ulil, to přiznávám. Většinu domácích zápasů jsem asi viděl, dřív jsem ale vynechal maximálně jeden až dva – kvůli horám nebo nemoci (ta už ale musela být opravdu vážná). Ale protože píšu pro hokej.cz, je myslím dobře, že se podívám i jinam – do Kladna, Ústí, pravidelně jsem chodil do Edenu. A ač nejsem sparťan, většinou jsem fandil soupeřům. Nějak mě ten tým nepřirostl k srdci…

A jak jsi to měl, když jsi nepobýval v Praze, a jak to máš nyní, když v ní studijně žiješ, s výjezdy s Horáckou Slavií?

Přiznám se, že jsem nikdy velký výjezdník nebyl. Jako mladší jsem se bál jezdit s „těmi pány z kotle“. S rodiči jsem tak objížděl jen blízká města – Znojmo, Jihlavu nebo Havlíčkův Brod. Může se to zdát směšné, ale na první výjezd s fanoušky autobusem jsem jel až loni – do Českých Budějovic na tři semifinálové zápasy. Byla to zajímavá zkušenost, ale protože jsem introvert (celkem zvláštní na studenta žurnalistiky), tak podobné akce dvakrát nemusím.

Paradoxně teď, když jsem byl přes týden v Praze, jsem ven jezdil víc – vlakem do Kladna nebo Ústí. Výjezd bych tomu ale neříkal, protože to vždycky bylo na vlastní pěst. V příští sezoně zkusím poznat všechny stadiony, při psaní článků by mi to pomohlo.

Musím říct, že obdivuju fanoušky, kteří za svým týmem jezdí kamkoliv. Neřeší výdaje, neřeší, že musí na nádraží čekat do rána, aby se vůbec vrátili domů. A neřeší třeba ani to, že ze sektoru hostí je často špatný výhled (to mě osobně vadí, venku si nikdy hokej neužiju tak, jako v Třebíči, kde už mám na tribuně své místečko…), prostě jedou podpořit svůj tým. Já hokejem žiju, někdo říká, že jsem až blázen, ale ne – takoví fanoušci jsou blázni 🙂 A borci…

Píšeš o „pánech z kotle“. Jak bys vlastně charakterizoval nebo popsal třebíčský kotel posledních let? A celkově třebíčskou fanouškovskou scénu…

Myslím si, že třebíčští fanoušci patří k nejvěrnějším v soutěži. Tahle sezona byla hodně nepovedená, navíc už závěr té loňské byl velkým zklamáním. Tým, který měl na postup do baráže, se během dne rozpadl…

V okurkové sezoně pak bylo zrušeno fórum, trochu vázla komunikace ze strany klubu k fanouškům, odešli odchovanci a v posledních přípravných zápasech, kdy už se mělo vše ladit na začátek ligy, dorazilo na zkoušku několik hráčů odjinud. Zkrátka těch věcí, které fanoušek musel skousnout, bylo moc. Vše vyvrcholilo v sezoně – defenzivní hra, nedařilo se doma, nepřidaly tomu ani výroky trenéra, že bychom si měli zvykat na horší časy nebo že se na dvě vstřelené branky musí bodovat.

Přesto chodilo poměrně dost lidí (samozřejmě by návštěvy mohly být vyšší). Nechodilo se úplně na hokej, jako spíš podpořit kluky. Ani v play out to nebyla tragédie. Bál jsem se, že bude prázdno. Sám jsem si říkal, v první chvíli rozčarování, že už nepůjdu. Nakonec jo, i když bylo svým způsobem utrpení sledovat play out, v němž už o nic nejde, zatímco Ústí nad Labem vyřazuje Kladno. Jenže kdyby člověk zůstal doma, nebyl by správný fanoušek. Letos se ukázalo, že těch opravdových fanoušků má Třebíč hodně.

Netroufám si srovnávat třebíčský kotel s ostatními co se týče choreí a hlasitosti fandění, je tu ale jedna důležitá okolnost, kterou bych rád zmínil – příští sezonu oslaví Horácká Slavii dvacet let v první lize. Napadá mě, co by za to jinde dali, kdyby jim po takové době chodilo tolik fanoušků…

Na Vysočině jsou populární derby zápasy. Dříve s již zmiňovanou Kometou, Znojmem nebo s Havlíčkovým Brodem, léta letoucí pak s jihlavskou Duklou. Jak fanoušek Třebíče tato derby bere? Jsou mnohem víc než běžný zápas?

Já bych to nezobecňoval. Například pro mě derby s Jihlavou až tolik neznamená. Tři body z tohohle zápasu beru stejně jako tři body z utkání s Mostem. Třeba letos, když jsme v závěru sezony Duklu porazili, jsem neměl radost skoro žádnou. Kolo předtím totiž naši prohráli v Mostě a šance na postup do play off se hodně snížila. Byl jsem z toho zklamanej a vítězství nad rivalem na tom nemohlo nic změnit.

Jinak je to v Třebíči asi stejné jako všude jinde – spousta fanoušků (?) přijde za celou sezonu jen na derby. Je to škoda. Kdyby tolik lidí chodilo pravidelně, klubová kasa by byla jinde, stejně tak povědomí o týmu.

Na druhou stranu chápu generačně starší fanoušky, že tyhle zápasy prožívají víc. Já třeba nezažil zranění Tomáše Zelenky. Po něm se Dukla nezachovala lidsky – odmítla odložit následující zápas play off, svaz pro to taky nic neudělal a utkání bylo zkontumováno. Výjimečné situace si žádají výjimečná řešení. Hrát se prostě nemělo, když jeden z kluků ležel v nemocnici ve vážném stavu. Možná, že právě tam se rivalita s Duklou prohloubila.

Co ale moc nechápu a nelíbí se mi je, když osmiletí kluci a holčičky ukazují na jihlavský kotel prostředníčky a pořvávají sprostě. Nevím, co je k tomu vede. Abych to shrnul, derby s Jihlavou je vždy fanouškovský zážitek. Je to půlhodinka cesty, takže vždy dorazí spousta hostů, třebíčští fanoušci si pravidelně připraví choreo, klub přichystá různé akce a pokud se hraje v sobotu je potenciál návštěvnosti kolem čtyř tisíc.

Co se týče derby se Znojmem, tak to mělo grády na přelomu tisíciletí. Oba kluby hrály na špici tabulky, bývalo vyprodáno. Pro mnoho fanoušků je tohle derby ještě o level výš než s Jihlavou. Havlíčkův Brod snad ani derby není, vždy přišlo tak maximálně o dvě stě lidí víc než na běžný zápas. Jednou na čtvrtfinále snad přijelo jen pět fanoušků Rebelu. Jejich brankář Ondřej Kacetl to pak označil za ostudu a hodně se na ně zlobil (ten rozhovor je na YouTube). Zápasy s Kometou jsem si vždy užíval nejvíc, bylo neskutečné, co jejich fanoušci předváděli. Myslím si, že od té doby nikdy tolik hostů nepřijelo. Ale řekl bych, že tam nějaká velká rivalita nebyla.

Zpět z hlediště do zákulisí klubů. Jak jsi spokojen s tím, jak se v současné době hokej v Třebíči tzv. dělá?

Vidím určité rezervy. Razím totiž heslo, že když jde něco udělat lépe, tak proč to neudělat lépe.

V přístupu k fanouškům jde příkladem Prostějov. Proč by to tak nemohlo být i v jiných klubech? Prostějovu se to navíc jednou vrátí. Myslím si, že by Horácká Slavia mohla být aktivnější i v marketingu. Je řada věcí, které jde udělat v podstatě zadarmo. Sám jsem pár návrhů předložil – retro zápas s Jihlavou nebo otevřený trénink na třebíčském rybníku, kde hokej začínal. Napadla mě i spolupráce s místní firmou vyrábějící limonády. Pokud by se udělala nějaká limitovaná edice s etiketami hokejistů, bylo by to výborné zviditelnění. Zvlášť, když se bude slavit 20. výročí.

Zkrátka by bylo dobré to trochu oživit. Přijde mi, že přešlapujeme na místě. Můžeme si sice říct, že některé další kluby jsou daleko za námi, a je to pravda, ale vracím se k heslu – když jde něco udělat lépe, tak proč to neudělat lépe. Samozřejmě je to vše práce navíc, ale tvrdím, že člověk, který dělá hokej, by ho měl dělat hlavně pro radost. Protože když má člověk něco rád, tak se tomu věnuje i ve volném čase a přináší to výsledky.

Co se týče sestavování kádru, tak si myslím, že každý rok odvedlo vedení dobrou práci. Samozřejmě některé kroky vyvolaly u fanoušků nespokojenost, ale tři semifinálové účasti v řadě byly známkou toho, že se to dělalo dobře. Až v letošní sezoně, respektive v loňském semifinále s Motorem, se to na můj vkus zvrtlo. Asi i kvůli odchodu oblíbeného „sporťáka“ Kamila Pokorného. Ale teď nastaly změny, zlepšila se komunikace s fanoušky, tak uvidíme, jak to bude vypadat. Bude také hodně záležet na Kometě a Olomouci.

V globálu sleduješ celou ligu. Lze říct, ve kterých klubech ten hokej dělají tak nějak dobře a naopak říct také to, vůči kterým klubům máš v tomto výhrady?

To, co jsem řekl k Třebíči, se dá použít pro všechny kluby – vždycky je co zlepšovat. Někde je těch rezerv hodně, někde méně. Nepřijde mi ale, že by to někdo dělal vyloženě špatně. Kluby, které to nedělaly dobře, to odnesly sestupem – Beroun, Písek nebo Havlíčkův Brod. Dnes se nabízí Most. Určitě se shodneme, že není zrovna atraktivním týmem a vzorem v komunikaci s fanoušky, ale popáté v řadě se zachránil. Takže to někdo vždy dělal hůř.

Obecně je tahle otázka hodně složitá a vydala by na celou knížku. Co totiž znamená dělat dobře hokej? Kladno má výhodu, že má Jaromíra Jágra, člověka s ohromným marketingovým potenciálem. Kdyby tam nebyl, třeba by se ukázalo, že vedení peníze jinou cestou sehnat nedokáže. Podobná myšlenka by se dala aplikovat i jinde.

Každopádně musím zmínit, že se mi líbí Prostějov. Není ničí farmou, přesto dokázal poskládat tým, který se může poprat o baráž. Má majitele hokejového nadšence a sportovního manažera, který snad nespí a pro něhož jsou fanoušci na prvním místě. Moc toho asi nenaspí ani Bedřich Ščerban nebo Pavel Patera. O vašem Patriku Rimmelovi jsem slyšel jen to nejlepší, na mě také působí skvěle. Výbornou práci odvedl Jan Čaloun, když v Ústí zachránil hokej. Přitom za to na začátku ani nebral peníze. A ve výčtu manažerů, kteří mě zaujali svou pracovitostí, bych mohl pokračovat dál. Člověk s nimi v některých věcech nemusí souhlasit, ale pro své kluby toho dělají strašně moc.

Naplnit rozpočet je boj. Například oproti slovenské extralize ale žádné krachy nehrozí, takže to všichni dělají dostatečně dobře. Ale vracím se na začátek, dostatečně dobře mi nestačí. Nejlépe, jak je to možné – to je cesta, kterou vyznávám. Jsem asi workoholik… K tomu patří i to, že jsem náročný nejen na sebe, ale také na práci ostatních, kteří se motají kolem hokeje.

K té práci se dostaneme vlastně právě teď. Je o Tobě známo, že píšeš o WSM lize pro velmi populární web Hokej.cz. Jak se tohle Tvé, dalo by se říct angažmá, zrodilo?

Nabídku jsem dostal na základě magazínu, který jsem pět let dělal. Hokej.cz potřeboval oživit zpravodajství o první lize, a tak mě k mému překvapení kontaktoval. Byl to od nich risk, protože jsem pro eSports nikdy nepracoval a psát pro tak čtený web je výsada. Navíc mi dali absolutní volnost. Naštěstí jsou se mnou spokojení a budu pokračovat také příští sezonu. Měl bych se začít věnovat i tématům mimo první ligu.

Nakousl jsi magazín, který jsi o 1. lize tvořil. Můžeš nám přiblížit, jak vznikal? Tvořil jsi jej zcela sám? Zda-li to byl čistě jen Tvůj nápad nebo byl někdo jakoby zadavatelem, zda-li a jak byl magazín financován apod.?

Vždycky jsem rád četl časopis o NHL ProHockey a říkal jsem si, že by mě o hokeji bavilo i psát. Nejprve jsem dělal magazín pro vlastní potřebu a tiskl jsem si ho na tiskárně. Jedno číslo se shodou náhod dostalo k panu Mokrému, kterému se líbilo a nabídl mi, že by magazín zveřejňoval v aktualitách na třebíčských stránkách. Podobně to bylo i s eSports. Původně jsem jim psal kvůli tomu, že se mi blokovaly odkazy na fórech. Sami ale magazín četli, takže mi nabídli zveřejňování v aktualitách všech klubů.

V začátcích mi pomáhal jeden fanoušek z Písku, ale jinak jsem magazín dělal pět let v podstatě sám. Zadavatel nebo tak nebyl, byla to moje iniciativa ve volném čase. Nedostal jsem za to ani korunu, naopak jsem na Facebooku utrácel za propagaci příspěvků :-).

První ročníky byly hrozné, když se na to zpětně podívám. Stylisticky a graficky. Pak se snad úroveň zvedala. Magazínem jsem žil, hodně mi těch pět let pomohlo. Ale doufám, že je teď na hokej.cz vidět, že jsem se z chyb, co jsem dělal, poučil. Každopádně přemýšlím, že by se magazín v určité podobě zase vrátil. Jako jakýsi kompilát článků na hokej.cz plus pár přidaných materiálů, aby se to dostalo k ještě více lidem.

Zpět tedy k Tvému psaní pro populární hokejový web hokej.cz. Necháš nás nahlédnout za oponu? Spousta lidí by ráda věděla, co taková práce obnáší. „Diktuje“ Ti třeba někdo, kolik článků bys měl měsíčně napsat? Dostáváš „příkazy“ o čem udělat článek nebo zde máš zcela volnou ruku? A také, ač nevím, zda o tom chceš hovořit, by spousta lidí zřejmě chtěla vědět, zda-li taková práce, která Ti určitě zabere spoustu času, je nějak finančně ohodnocena…

Co se týče témat i počtu článků, mám naprostou volnost, příkaz jsem také nikdy nedostal. Finanční ohodnocení samozřejmě je a mně jako studentovi se hodí, ale kdyby se to přepočítalo na hodiny, tak je to málo. Já to ale zatím pro peníze nedělám, psal bych i zadarmo :-). Kontaktovala mě MF Dnes, ale právě proto, že mám na hokej.cz takovou volnost, není důvod odcházet. Jen já sám si trochu svazuju ruce – třeba momenty po každém kole. Věřím, že je to dobrá propagace klubů, ale když má člověk druhý den zkoušku a má napsat kvalitní článek, tak si říkám, proč jsem se nedržel hesla „kdo nic nedělá, nic nezkazí“ :-).

Jsou „novináři“, kteří jen přepisují tiskové zprávy vlastními slovy. Ti se v pracovní době asi nudí. Ani se pak nedivím, že je u nás novinář sprosté slovo, i když je kolikrát ta kritika nespravedlivá. Na druhou stranu jsem měl možnost setkat se skvělými sportovními žurnalisty Ondřejem Trunečkou a Tomášem Mackem, kteří pracují od rána do noci. Je to docela stresující povolání.

Řekl bych, že samotné napsání článku je 25% celkové práce (nepočítám do toho sledování zápasů). Snažím se být co nejvíce online, abych přestupy a další informace zachytil co nejdřív. Čas je v novinařině to nejdůležitější. Čtu diskuzní fóra. Člověk si díky nim může udělat obrázek, co se v klubu děje a jak se daří hráčům. Navenek to totiž může vypadat úplně jinak. Dál komunikuju s fanoušky po mailech nebo sociálních sítích. Překvapilo mě, kolik „informátorů“ si člověk dokáže za jeden rok získat. Hodně času jsem strávil i anketou Sympaťák WSM Ligy. Stála mě hodně nervů… 🙂

Prolézám také různá regionální periodika. V rozhovorech s nimi jsou totiž hráči méně obezřetní. Takhle jsem například „odhalil“ přestup Davida Stacha do Plzně. Kdybych mu zavolal, myslím si, že by mě poprosil, abych to na hokej.cz ještě nedával, protože měl pořád platnou smlouvu na Kladně. Tak jsem mu raději nevolal a prostě tam ten článek hodil. Snad se na mě moc nezlobil a neměl kvůli tomu v Plzni problémy. Podobně to bylo i s Janem Rudovským. O jeho konci v Kladně údajně věděl jen Prostějov, na regionálním bulváru se mi ale podařilo vyštrachat rozhovor, kde řekl, že mu nebyla uplatněna opce a že si hledá nové angažmá. Den potom, co vyšel článek na hokej.cz, prý dostal pět dalších nabídek. Pan Vykoukal asi neměl radost… Přestupový článek se snad fanouškům líbil, manažerům už asi trochu méně, protože jim komplikoval situaci. Já se ale snažím odvádět co nejlepší práci pro čtenáře. Nechci být PR pracovník klubů.13530642_10204817727562362_496408390_n

Čteš diskuzní fóra, oficiální weby, známé i méně známé internetové servery, pátráš po informacích. O kterých klubech je tzv. radost psát, protože informací je víc než dost a které jsou ty, o nichž se píše trochu více složitě? Lze takto prvoligový peloton vůbec rozdělit?

Radost psát je o jakémkoliv klubu, dělit to nejde :-). Chtěl bych, aby měly všechny kluby stejný prostor. To ale bohužel nejde. Někde je holt přestupů a marketingových akcí méně, jinde více. Někde dělají fanoušci krásná chorea téměř v každém kole, odjinud ani nejsou fotografie z utkání… Fanoušci na fórech si třeba stěžují, že je Motor u médií protežovaným klubem. Těch informací, marketingových akcí nebo zajímavostí z fanouškovského dění je ale u něj zkrátka hodně.

Na druhou stranu může být výhoda, že u týmů, o nichž se tolik nepíše, je hokej.cz vlastně jediným zdrojem informací. Takže jde o to přetavit informační nevýhodu ve výhodu. Jenže je to složité. Když nemají fanoušci diskuzní fórum, spekulace o přestupech se shání těžko. V komunikaci s kluby jsem sice problém nikdy neměl, ale informace o kádru většinou tají do doby, než se vše dotáhne do konce. To je důvod, proč na hokej.cz ještě nedávno nebyly zprávy o soupiskách Kadaně, Mostu nebo Frýdku.

V jedné ze svých předchozích odpovědí píšeš, že z Tvého článku o prvoligových přestupech neměli nejspíš moc radosti někteří kluboví manažeři. Už ses někdy setkal s tím, že by některý z nich, nebo třeba samotný hráč, kontaktoval na základě toho, co píšeš? A třeba si i postěžoval?

Hráč nikdy. Jen jednou, ještě za dob magazínu, mě kontaktoval rodič, o jehož synovi (už dost zkušeném) jsem napsal, že zůstal za očekáváním. Oponoval tím, že hrál pod injekcemi atd.  Zrovna spojení „zůstal za očekáváním“ je ale snad nejmírnější, jakým zhodnotit výkon hráče :-).

U lidí z klubů je to podobné. Asi chápou, že nemůžu psát jen pozitivně a že odhalování přestupů je součástí práce. Řekl bych, že jsou hlavně rádi, že se o první lize vůbec píše :-). Stalo se mi jen třikrát, paradoxně u stejného manažera, že se muselo v článku něco měnit. V jednom případě měl pravdu, v těch dvou dalších jsme jeho přání vyšli vstříc, i když si o tom člověk myslel svoje. Samozřejmě tak, jako si hráči i manažeři mohou myslet svoje o mých článcích :-).

Kolikrát se Ti za tu dobu, co píšeš články pro Hokej.cz stalo, že Ti někdo odmítl poskytnout rozhovor či informace?

Rozhovor neodmítl nikdo. Přece jen v první lize jsou hráči a kluby rádi, že se o nich píše. Akorát mě třeba lidé z vedení poprosili, abychom rozhovor nechali na později, protože neví, co bude, a nechtějí být za blbce. Jinak co se týče otázek na případné posily, tak někteří manažeři nechtějí komentovat vůbec nic a někdo klidně přizná, s kým se jedná. Člověk má připraveno deset otázek s konkrétními jmény hráčů, ale po první odpovědi už zkrátka ví, že se holt nic nedozví :-).

Máš nějaké představy, kterým směrem a kam by jsi chtěl své psaní o WSM lize posunout v té nadcházející sezóně? Je něco, co bys oproti předchozí sezóně rád vylepšil nebo dokonce zavedl nějakou tzv. novotu?

Vím, kde jsem loni dělal chyby (a že jich bylo) – např. vyhlašování hráče kola/měsíce. Z toho jsem pak upustil, protože to bylo až moc subjektivní. Příští sezonu se budu soustředit hlavně na vylepšení obsahu, zlepšení stylistiky, pokládání otázek… Chystám se projít si všechny sportovní časopisy, co mám doma, a zkusím se inspirovat tématy.

Jinak nějaké velké novinky nechystám. Pokud by byly rozšířené statistiky, tak se otevírají obrovské možnosti, ale nakonec se asi nezavedou… Dva kluby jsou prý proti. V létě bych rád udělal seriál rozhovorů s hokejisty, kteří různým způsobem podnikají. Potřebuju se taky naučit s kamerou, takže možná přibude videobsah.

V delším horizontu mám v hlavě několik nápadů – aby každou sezonu manažeři vyhlašovali nejlepšího hráče sezony a cena se případně předávala na galavečeru TELH. Dále by se mi líbil vznik jakési síně slávy první ligy. Měl bych takovou představu, že by v Síni slávy českého hokeje přibyla plaketa k první lize a každý rok do ní uvedla porota dvě jména. Jenže to nezáleží na mně. Všechno stojí peníze a jsou kolem všeho dlouhá jednání.

No a mým snem je, aby se na České televizi objevil magazín o prvoligovém hokeji. Takového publicistického rázu: s reportážemi, rozborem přestupů, s rozhovory atd. Příští rok bych měl mít předmět s Robertem Zárubou, tak se ho zeptám, kolik by prvoligové kluby musely na vznik takového magazínu a jeho uveřejnění na ČT vybrat. Za zkoušku člověk nic nedá :-).

Když jsme u médií – jak podle Tebe propagují 1. ligu, nyní pod názvem WSM liga? Jsou média, která se jakž takž snaží a pak i taková, které se o této soutěži ani nezmíní? Máš v tomto směru přehled?

Upřímně nechápu, proč média nevyužívají potenciálu, který WSM Liga má – zajímavých příběhů je v ní hodně, návštěvnost slušná, slavné kluby. Přesto neznám žádné, které píše o celé soutěži. Idnes se věnuje pouze jednotlivým klubům, a to většinou přebíráním článků z regionálních mutací. Na čerpání informací jsou dobré Deníky a různé lokální noviny. V těch větších se člověk dočte maximálně o Slavii, Kladnu a Motoru. Ve Sportu asi čas od času nějaký článek o WSM Lize je, ale přiznám se, že ho pravidelně nekupuju, takže nevím. Málem jsem zapomněl na Sport5 a jeho Hokejovou pětku. Přijde mi ale, že propagace pořadu je malá. Kluby to nesdílejí, neodkazují na webových stránkách… Škoda.

To bychom měli média, která WSM ligu propagovat mohou. A co samotný hokejový svaz, který by ji měl dobře vést, řídit, možná se také svým způsobem starat o propagaci? Jak dle Tvého názoru s touto ligovou soutěží svaz nakládá?

Je super, že se podařilo domluvit partnerství s WSM, stejně tak je krok dopředu Hokejová pětka. Dál je dobře, že svaz ocenil kladenské rekordmany a spolupracuje s námi na Sympaťákovi. Z mého pohledu by to ale chtělo víc akce.

Nikdo nebyl dosud zvyklý, že by se o první lize tolik psalo. Pro všechny je to nové. Najednou si musí dávat pozor, co dají na webové stránky a co říkají pro regionální noviny. Nové to je i pro svaz. Doufám tedy, že v příští sezoně se už propagace z jejich strany zlepší. Zkusím s nimi prodiskutovat nápady, které jsem zmínil. Hodila by se však i nějaká iniciativa přímo od svazu.

Slabinou jsou rozhodčí. Jsem za jedno s panem Vykoukalem, že by se s tím mělo něco dělat. S čím nesouhlasím je rozšíření první ligy, naopak bych byl pro zúžení obou nejvyšších soutěží. Nejlepší zprávou by bylo zavedení přímého postupu, tím pádem by nemusela první liga kvůli extralize končit už v březnu, ale mohla by se hrát do dubna. Z rozpisu by tak zmizly neatraktivní pondělky.

Další věc, která mě každoročně mrzí, je rozlosování. Už před aktivem by se měl udělat takový rozpis, ve kterém budou vyvážené domácí sobotní zápasy. Snad budou letošní problémy dostatečným impulsem. Podivoval jsem se také nad tím, že v baráži mohli za Karlovy Vary, respektive Litvínov, nastoupit Václav Skuhravý a Roman Pšurný, přestože odehráli celou sezonu za jiné týmy. Zvláštní pravidlo…

Zmiňuješ problém s prvoligovým losem. Především u nás v Havířově na něj velmi nadáváme. Myslíš si, že přáním kohokoli, kdo měl s losem cokoli společného, bylo některému klubu škodit nebo naopak jiný zvýhodnit nebo prostě třeba Kladno a Havířov pouze doplatili na to, že se o losu WSM ligy předem málo přemýšlelo?

Spekulace, že tím chtěl někdo někomu uškodit nebo že tam byl tlak z extraligových klubů, jsou podle mě úplně mimo. Ten rozpis je špatně každý rok. V posledních letech jsme na to doplatili v Třebíči, teď to holt vyšlo na Kladno a na vás. Mělo se to řešit před aktivem. Nevím, proč se o tom nedebatovalo. Vymyslet spravedlivý systém by dokázal každý matematik. Snad příští sezonu dojde ke změně. Do vaší pozice se totiž může dostat kdokoliv. Pro Havířov je to opravdu pech. Každoročně utratí za cestování nejvíc peněz a teď ještě přijde o výnosy ze sobotních domácích zápasů… Špatně je to i pro ligu, hokej se přece hraje pro lidi.

Dostali jsme se až ke klubu z nejmladšího města republiky, k AZetu Havířov. Co všechno si vybavíš, když jméno tohoto klubu slyšíš?

Patriot „Pasta“ a havířovští fanoušci, díky kterým je WSM Liga na vzestupu. Taky se mi vybaví éra Pantherů. Nejprve ta nešťastná extraligová sezona, kdy Havířov prohrával jeden zápas za druhým, a to, jak v roce 2010 uprostřed sezony skončil. Pamatuju si, že snad nebyly peníze ani na tkaničky u bruslí. Mimochodem už tehdy mě zaujal Jan Maruna. Dál se mi vybaví, jak vstal AZet z popela a rychle se vrátil zpátky. Byly tam určité kontroverze, například nedohraný zápas s Prostějovem, ale to dobré samozřejmě převažuje. Také mně se od doby, co jsem na hokej.cz, na některé věci změnil pohled. No a nesmím zapomenout na Patrika Rimmela, važte si ho :-).

Jedno z témat, o kterém havířovští fanoušci často diskutují a zřejmě ještě mnohokráte diskutovat budou, je statut farmy, který Havířov zřejmě mohl získat a farmařit tak extraligovému Třinci. Jak se na tohle díváš jako člověk zvenčí?

Spolupráce je samozřejmě nevyhnutelná a je to směr, kterým se WSM Liga asi bude ubírat čím dál víc. Nemám proti ní vůbec nic, peníze prostě nejsou. Ale že se kvůli partnerskému týmu změní i logo? Moc to nechápu. Osobně jsem rád, že Havířov zůstal takový, jaký byl předtím. Vidět ho v červených dresech by bylo zvláštní. Navíc za pět let může být všechno jinak a Třinec tolik peněz mít nebude. Stačí se podívat na Spartu… Frýdek-Místek v podstatě chápu, mohl jen získat. A taky získal. Vy jste to ale neměli zapotřebí, akorát by vám to uškodilo.

Do začátku WSM ligy zbývá ještě poměrně dost času. I přesto, díky tomu že dění v klubech velmi pozorně sleduješ, dokázal bys nyní tipnout, jak bude po 52. kole vypadat prvoligová tabulka?

To samozřejmě nedokázal :-). Ale zahraju si teda na věštce. První pětka bude celkem vyrovnaná, viděl bych ji třeba takto: 1. Kladno, 2. Motor, 3. Slavia, 4. Prostějov, 5. Jihlava. Dál je to ještě větší hádání, protože člověk neví, jak budou vypadat soupisky. Vysoko asi bude Frýdek (6.), věřím v lepší sezonu Třebíče (7.), ale to bude záležet na Kometě a Olomouci, pak třeba Přerov (8.), Ústí (9.) a Havířov (10.). Mimo play off Litoměřice (11.), i když i ty budou mít zajímavou soupisku. Tyhle tipy jsou ale jen tak pro zasmání. U Benátek (12.), Kadaně (13.) a Mostu (14.) těžko odhadovat, soupisky ještě nemají. Každopádně trenéra Kadaně Becka hodně uznávám, takže věřím, že dovede tým k záchraně. Takže poslední možná Most? No, bude to hodně zajímavé. Takhle vyrovnanej ročník nepamatuju :-).

Je jasné, že máš oblíbené hráče ve své Třebíči. Ale jak to máš s hráči, o kterých často píšeš, v jiných klubech? Najdou se i u konkurence tzv. oblíbení hráči? Které třeba více sleduješ, o kterých máš třeba těch informací víc?

Strašně se mi líbila hra Davida Stacha. Díval jsem se na přenosy z Kladna a je neuvěřitelné, co předváděl. Hodně jsem o něm psal, ale takový výkon už třeba nikdy nebude. Pozorně jsem sledoval i Jakuba Škarka. Jinak, že bych měl o nějakém hráči více informací než o jiných, to ne. Samozřejmě jsou tací, o kterých vím, že jsou při rozhovorech sdílní a že nepoužívají fráze (i když i jako amatérský sportovec jsem poznal, že fráze jsou pravda a prostě to tak je) – třeba Kuba Čuřík, Petr Přindiš, David Roupec, Matouš Venkrbec, Jiří Dobrovolný, ale i mnozí další. Ty jsem si oblíbil profesně :-).

Nakolik znáš havířovský kádr? Máš i tam své oblíbené sympaťáky?

Párkrát jsem mluvil s Honzou Marunou. A to u vás každý ví, že je borec. Co se týče hry, tak se hezky kouká na Tondu Pechance. V pravidelném kontaktu s hráči z Havířova nejsem, ale strašně se mi líbí vaše nářečí. Ostatně na mistrovství díky tomu David Pastrňák bavil celou kabinu :-).

Co bys z pohledu fanouška a člověka, který WSM ligou žije téměř denně, přál této hokejové soutěži do další sezóny?

Aby nedošlo k nějakým vážnějším zraněním. Hokej je jen sport, jsou důležitější věci. Dále bych WSM Lize přál ještě vyšší návštěvnost. Potenciál na to je. A snad se, jak už jsem zmínil, trochu vylepší propagace soutěže a výkony rozhodčích.

Díky za rozhovor! 

Příspěvek byl publikován v rubrice Další a jeho autorem je J.R. from B.K.. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.
  • Kdj-AZ

    Super počtení! 🙂