Trojice rozhovorů s fanoušky AZetu. Jaká byla sezóna 16/17?

Někdy před měsícem jsem začal intenzivně přemýšlet, kterého z fanoušků AZetu, o kterém jsem přesvědčen, že hokeji rozumí, přizvat k obsáhlému rozhovoru, ve kterém uplynulou sezónu křížem krážem zhodnotíme. Vybírání nebylo snadné, mnoho fanoušků se velmi rádo vyjádří především po prohře svého týmu, což není příliš směrodatné, však nakonec se „zadařilo“ a já vybral takového, o kterém jsem přesvědčen, že jeho názory mohou mít pro mnoho čtenářů hlavu a patu. Po několika jeho odpovědích na mé otázky mě napadlo, že by třeba bylo zajímavé, abychom znali i jiné odpovědi, aby byla možnost názorového srovnání. Z jednoho tázaného fanouška jsou najednou tři, po zhruba třech týdnech jsou všechny odpovědi na svém místě, všechny tři velké rozhovory si můžete právě nyní přečíst…

Tímto bych rád poděkoval Chacharovi, kterého jsem s důvěrou oslovil jako prvního, že na rozhovor kývnul. Samozřejmě, není to jen Chachar, o kom jsem přesvědčen, že hokeji rozumí a jehož názory si lidé s chutí přečtou, těch fandů znám mnohem víc, často s nimi debatuju na Plechárně či u pisoárů o přestávce, často jsou pro mě jejich názory zajímavé a inspirativní, ale prostor všem jsme dát bohužel nemohli. Tak třeba příště…

Poděkování pak také Hostovi DC a Frenkáčovi, kteří rozhovor doplnili o své postřehy a třeba i díky nim bude u jednotlivých otázek zajímavé srovnání… Protože najdeme otázky, kdy se né všichni aktéři na jedné odpovědi shodnou. A v tom je to zajímavé, v tom je kouzlo fanouškovských názorů… Mnohdy s našimi názory nemusí souhlasit ani hráči, ale ti to zase vidí jinou optikou, svou, třeba leckdy zaujatou… No nic, pojďme se podívat na sáhodlouhé zhodnocení sezóny 2016/2017 pohledem těch, kteří sedí několik metrů nad ledovou plochou… Příjemné čtení.

Jaká podle Tebe byla uplynulá sezóna 16/17 co se výsledků týmu a předváděné hry týče?

Chachar: Byla zvláštní. I když první zápasy se výsledkově vydařily, od začátku to dle mého nebylo ono. Nebyl to ten herní projev, na který jsme byli zvyklí z minulých let. Někde jsem nedávno četl rozhovor s manažerem, který mi mé domněnky potvrdil… Spoléhalo se především na super obranu s tím, že v útoku budeme vyhrávat na 2-3 branky… Jenže ejhle, AZet nedával často ani ony dvě branky. Venkovní zápasy nemůžu moc hodnotit, nicméně doma to dle mého byla dost velká změna. Oproti letům minulým tomu něco chybělo, někdo řekne, že štěstí, jiný třeba zmíní střelce, po bitvě je každý generál a jednoznačnou odpověď musí najít asi jen trenéři a manažer… Z mého pohledu mužstvo nehrálo tak atraktivní hokej jako v předešlých ročnících, po příchodu Kaňoura se sice tým zvedl, ale ta konzistence výsledků, toto jsou věci, které jsou všem fanouškům známé a asi je nemá cenu nadále rozebírat. První otázku bych tedy uzavřel tak, že se dle mého změnil systém, způsob hry a to mělo za příčinu i pokles atraktivity pro fanouška. Nehledě na to, ze se někdy po zápasech objevovaly šílené cifry ohledně střel na bránu. Výsledky jsem taktéž zmínil, hlavni problém je v nevyrovnanosti výkonů a tam už těžko říct, čím to může být. Špatná skladba mužstva? Nevyzrálost některých hráčů? Psychická deka po pár prohrách? Kdo ví…

Host DC: Sezóna nebyla úspěšná, to víme všichni. Chleba se lámal na začátku sezóny, kde AZet prohrál skoro celou čtvrtinu soutěže. Na klucích šla vidět obrovská křeč, kterou odnesl trenér a pár hráčů. Druhá část sezóny už byla lepší. Výsledky se stabilizovaly a tým hrál svůj strop, který byl podle mého 7-8 místo. Po šesti úspěšných sezónách přišla jedna neúspěšná. Já si pamatuji loňskou Třebíč, která měla podobný problém s domácími termíny zápasů a dopadla jako AZet. Letos byli úplně jinde. Snad se to povede i AZetu.

Frenkáč: Upřímně, nad tím teď hodně přemýšlím, protože se necítím zklamaný. Alespoň né tolik, jako ostatní, kteří psali všude možně své upřímné názory. Zklamaly mě prohry doma, asi jako většinu, ale na druhou stranu dodnes myslím na výhry v Kladně a bojovnost venku. Tím neříkám, že se doma nebojovalo, to určitě ano! Ale dle mého názoru jsme doplatili na tlak, pod kterým hráči byli a taky fakt, že jsme se snažili hrát doma hokej, který se bude lidem líbit. K tomu nám chyběla forma, pohoda a dopadlo to takhle.

AZ během sezóny měnil trenéra. Zkusme se do toho období vrátit. Na jakou stranu barikády jsi tenkrát patřil? Odvolat? Neodvolat? Důvody?

Chachar: Z celkového pohledu nejsem zastáncem teto „české speciality“, jako je změna trenérů když se nedaří. Myslím si, ze je to holý nesmysl a v ideálním světě by asi trenéři měli dostat pár let času na to, aby týmu vtiskli svou filozofii. Nicméně chápu, že u nás v ČR se bohužel jede pouze na výsledky a koncepční práce tady nikomu nic neříká. Lide často zapomínají. Po předchozí sezóně, kdy AZet s trenérem Mikešem vypadl až s pozdějším účastníkem baráže, jej někteří s trochou nadsázky volili za prezidenta. V sezóně právě skončené jej zase většina vláčela bahnem. Když pominu věci, do kterých nevidím (případ Jura Krisl) a věci, které mne vytáčely (alibistické pozápasové rozhovory), určitě jsem pro změnu nebyl. Trenér podle mě špatný nebyl a není. Výsledky se pak sice zlepšily, nicméně si nemyslím, že byl hlavní problém v trenérovi. Ale asi je vždy pro klub lehčí vyměnit jednoho trenéra, než pět hráčů, to je holt realita. Držím tedy palce panu Janečkovi, který je velký sympaťák a dle toho, co si člověk může přečíst, i hokejový odborník.

Host DC: Stál jsem za trenérem Mikeše. Ačkoliv byl velmi svérázný člověk, myslím si, že to byl velmi dobrý kouč. Jeho výsledky v Nových Zámcích to potvrzují. AZetu dal tvář, kterou se prezentoval loni a vycházelo to. Přinesl tady mnoho prvků, které mi chyběly u předchozích trenérů. Praktikoval juniorský hokej s nahazováním do pásma, na který jsme měli hráče. Věřil jsem mu do zápasu se Slavií, tam pak šlo vidět, že to již dál nejde, že tým potřebuje nový vzduch. Myslím si, že odvolání trenéra Mikeše přišlo ve správnou chvíli.

Frenkáč: Byl jsem toho názoru, že odvolání trenéra ničemu nepomůže, protože to podle mě bylo o hráčích. Samozřejmě, nebyl jsem v kabině a jeho praktiky nebo přístup neznal. Osobně mi ale nepřišlo, že by se potom náš herní projev nějak výrazně změnil. Je mi jasné, že musel přijít nový impuls a tímto teď neříkám, že to byla špatná volba a že bych chtěl trenéra Mikeše zpátky. Dnes se k tomu stavím vcelku neutrálně.

Teď k jednotlivým postům v našem týmu. Začněme osobou, na které to často stoji, se kterou to často padá… Mohl bys napsat par slov ke třem gólmanům, kteří se podělili o největší porci zápasů? Jak na tebe působili pánové Laco, Šafránek a Šimeček?

Chachar: Gólmanský post je asi jeden z mála, který po této sezóně nelze moc kritizovat. Laco – upřímně říkám, že mi jeho styl chytání vadí, vytáčí mě! 🙂 Na druhou stranu, kvalitu určitě má, což dokázal v hodně zápasech, kdy nám body jednoznačně vyčapal on sám. Vzhledem k jeho zdravotním problémům jsem ale čekal, že s ním smlouva prodloužena nebude. Nezbývá tedy než doufat, že mu zdraví vydrží a i když jej díky stylu chytání nemusím, držím mu palce, hraje za AZ! Šafránek – na tohohle gólmana jsem se chodil dívat, když hrál ještě za juniory s Jurou Krislem a spol. Jak už bylo řečeno, velký sympaťák a možná i nedoceněný gólman. V těch pár zápasech, které odchytal, ukázal kvalitu a vůbec by mi nevadil jako jednička. Ze „svého“ sektoru jsem na něj slyšel také dost nadávek, ale… Tuším, že šlo o zápasy s Třebíčí a Kadaní?, které nevyšly celému týmu a Dušana bych z toho nevinil. Přeju mu jen to nej. Šimeček – těžko hodnotit. Já osobně bych mu dával více šancí. Mladý, odchovanec, perspektivní. Když nastoupil, vyloženě dle mého názoru nezklamal. Druhá věc, o které nemůžu nic vědět, je ta, že tomu asi(?) nedává vše… Netuším. Nicméně trenér Janeček má rád práci s mladýma a dává jim šanci. Ze začátku tu šanci dostával i Šimeček. Proč tomu tak nebylo i nadále, ví asi jen on sám.

Host DC: AZet letos inkasoval minimum gólů (časté výsledky 1:2). Marek Laco je bezesporu výborný gólman a klobouk dolů před tím, kdo ho objevil v Kazachstánu. Jeho problém jsou ovšem jeho záda. Plno zápasů byl mimo a plno dalších zápasů (my o nich nemusíme mít ani tušení) byl zdravotně indisponován. AZet není klubem, který si může dovolit dva zkušené gólmany. Myslím si, že je to poměrně dost velké riziko mít jen jednoho gólmana, který není fit. Kamila Šimečka jsem viděl jen párkrát. Nevím, co bylo za jeho přesunem do Kopřivnice. Je mu 19 let a potenciál pro AZet určitě má. Dušan Šafránek začal výborně na středočeském tripu, pak se mi jeho výkony přestaly pozdávat. Dostával jednoduché góly a mě nepřesvědčil. Když bych byl manažer AZetu a měl bych se rozhodnout, kdo bude papírovou jedničkou v příští sezóně, nezvolil bych ani jedno jméno výše.

Frenkáč: Z Marka jsem měl od začátku sezóny smíšené pocity. Ta zkušenost šla v bráně vidět, ale jeho přesuny mi přišly pomalé, ležérní či jak to říct? Na druhou stranu to je gólman, který v zápasech vychytal neskutečné šance a střely, ve kterých už každý viděl jasné góly. Přijde mi, že s pozicí jisté jedničky šla jeho výkonnost mírně dolů, ale když se s Kamilem (kterého jsme, ruku na srdce, na ledě moc neviděli) začali střídat, tak se Markova výkonnost vrátila do normálu, až nadprůměru. A k Dušanovi? Občas jsem kolem sebe slyšel, že to je brankář, který na první ligu nemá. Tomuto názoru jsem pokaždé oponoval a za tímto názorem si budu stát. Neříkám, že neměl výkonnostní výkyvy, ale kdo je u nás letos neměl? Pamatuju si na poslední prohru v Přerově, kde jsme dostali 3:1. Kdyby to bylo v polovině zápasu 5:0, tak se nikdo nemohl divit. Byla to ale prohra a alternativní výkon už v tom případě mnoho lidí nezajímá, že :-). Závěrem chci oběma gólmanům za jejich letošní výkony poděkovat, protože to v naši situaci vůbec nebylo snadné. Tak stejně patří dík i Kamilovi, který za nás těch pár zápasů odchytal. Já osobně ho v bráně moc neviděl, ale jsem rád, že tomu dával 100% a že se chopil každé šance, kterou dostal.

Z brány do obrany. Našel se ve Tvých očích bek, který v loňské sezóně v dresu AZetu odehrál nadstandart nebo alespoň to, co se od něj před sezonou čekalo? S kým jsi byl spokojen?

Chachar: Jednoznačně Marcel Petran. Poté, co jej vedení před sezonou na webu představilo skoro jako P. K. Subbana, se fanoušci, včetně mě, spíše pobavili :-). Nicméně Marcel mě velmi příjemně překvapil a v obraně, alespoň tedy za mě, velká posila! Jinak asi klasika, i když měl sezonu horší, Jura Krisl si odehrál své.

Host DC: Miluju beky s tvrdou ránou od modré, a proto nemůžu nezmínit Marcela Petrana. Byl obrovským přínosem do přesilovek, kdy nebylo vždy potřeba něco vymýšlet, ale prostě jen to dát na modrou. Navíc je to bek, který umí i dozadu. Já jen doufám, že v další sezóně nenapodobí svého krajana Karola Koríma a formu si pohlídá. Ke konci sezóny se začal otrkávat David Chroboček. Jirka Krisl měl pomalejší start, druhou půlku soutěže už měl kvalitnější.

Frenkáč: Moc rád bych tady teď napsal jméno některého z hráčů, kteří mají k našemu klubu pouto, ale upřímně… Myslím si, že bek, který odehrál to, co se od něj očekávalo, byl Marcel Petran. S menší nadsázkou bych řekl, že pro mnoho lidí odehrál i ten nadstandart. Byl jsem to já, kdo se Patrika na schůzi zeptal (celkem troufale, snad to tehdy nevyznělo tak hrozně), jestli není riskantní podepsat někoho, kdo v našem týmu nebyl ani na zkoušku. Důvod podpisu jsme všichni znali – reference. Někteří znali i určité okolnosti kolem jeho příchodu. V přípravě se mi Marcel moc nelíbil, ale postupně šel nahoru. Stejně jako ostatním se mi líbila jeho střelba od modré, protože v našem dresu neměl konkurenci. Je pravda, že když jsem slyšel o jeho slabinách či chybách, které dělá, tak jsem si jich sám začal více všímat. Na mém názoru to ale nic nezměnilo.

A teď ten protipól. Kdo z obránců Tě vyloženě zklamal, od koho jsi v sezoně čekal víc?

Chachar: Ti beci jsou dva. Karol Korím a Danek Seman. U obou byla vysoká očekávání. U Karola z toho důvodu, že v minulých sezonách hrál jednoduše dobře a u Danka proto, že lidi měli nejspíše přehnané představy o tom, co předvede. Nutno ovšem dodat, že Danek hrál opravdu hodně špatně. Píše se to těžce, jelikož je to odchovanec klubu a navíc toho v hokeji dost dokázal. Nicméně taková je realita. Spekulovat, zda u jednoho z nich hrála roli psychika, zranění nebo prostě jen pokles formy, nevím, to již nechám na jiných. Nicméně tito dva beci v sezoně zklamali nejvíce.

Host DC: Byl jsem smutný z výkonů Karola Koríma. V minule sezóně slušné výkony dozadu a parádní hra směrem dopředu. Nevím, zda se mu v hlavě honilo něco jiného než hokej, ale první půlku sezóny to byl jednoznačně nejslabší bek. Mnoho lidí by zde možná vypálilo jméno Danka Semana. První část sezóny byl velmi dobrý. Výborná rozehrávka, stoprocentní v soubojích. Sice nebyl bodový, ale to on nikdy nikde nebýval. Pak přišlo zranění, po kterém se vrátil úplně jiný hráč, jehož výkony šly rapidně dolů.

Frenkáč: Pro mě byl bez nadsázky největším zklamáním Karol Korím. Já osobně jsem od něj asi čekal až moc. Od začátku sezóny jsem se těšil na jeho výkony a bojovnost, ale byl z toho jen obrovský počet chyb. Taky bych rád připsal, že tím nesnižuju jeho kvality. Obránce je to podle mě velice dobrý.

Z brány do obrany, z obrany do útoku. Co mezi našimi forvardy? Kteří splnili Tvé sezónní očekávání?

Chachar: Těžko hodnotit. Kdyby tato otázka padla hned po posledním zápase, tak asi nikdo. S odstupem času určitě Marek Kalus a Kaňour. Ten sice nebyl v týmu od začátku, ale hned po tomto „trejdu“ jsem si byl téměř jistý, ze mu to u nás půjde. Jinak, těžko hodnotit. Své si odehrál Mařka, Hasák, Gřeš a příjemné překvapení byl Dvořáček. Nechci na někoho zapomenout nebo někomu křivdit, nicméně útok byl letos velkou slabinou a ještě větší slabinou byla nevyrovnanost výkonů některých hráčů. Více bych to u teto otázky nerozebíral…

Host DC: Složitá otázka, protože celou sezónu jsme měli problém vstřelit gól. Potřebovali jsme suverénně nejvíce střel na vstřelení branky (13,8). Skoro každé vyjádření trenéra po prohraném zápase láteřilo na neproměňované šance. Neberu to jako výmluvy, byl to prostě holý fakt. Podzim měl dobrý Tomáš Gřeš. Zaujal mě David Dvořáček, jehož ruce jsou velmi šikovné a velmi mě překvapilo, že se ho do Havířova podařilo dostat. Petr Kanko byl gólový. Marek Haas měl světlejší momenty, kdy jsem si hlavně všímal jeho úspěšnosti na buly. Tím bych ten výčet ukončil, sezóně byla neúspěšná hlavně v útoku.

Frenkáč: Haha, to asi Říčan tím, že odchází ze Zlína a posune se dál :-). Jen vtipkuju. Pro mě je „number one“ Petr Kanko a jsem si jistý, že k němu nikdo nepotřebuje komentář. Na druhém místě se mi líbil Kalus a trojici uzavírá šikovný Dvořáček, za které bych byl moc rád i v příští sezóně. Ještě bych mimo otázky dopsal jméno největšího smolaře, kterým se dle mého stal Daniel Štumpf. Ten kluk mohl být gólově úplně jinde, ale měl letos neskutečnou smůlu na koncovku.

Tak jako u beků, tak i u útočníků se pozastavme u těch, kteří byli zklamáním. Každý do této škatulky zařadí jiná jména, koho tam řadíš Ty?

Chachar: Tak jak píšeš, je to subjektivní. Já předem říkám, že až tak moc nehledím na statistiky, ale v potaz beru daleko více jiných herních prvků. Při této otázce se mi vybaví jako první hned dva hráči – Kotala s Bednářem.V přípravě neskuteční. Koncem loňské sezony jsem hru Kuby Kotaly doslova žral. Bohužel, v sezoně ani jeden z těchto borců naplno neukázal své kvality. Samozřejmě, Kuba je momentálně trochu jinde než Bednář, nicméně ani toho bych nezatracoval. Pořád hodně mladí kluci, kteří mají minimálně na to, prosadit se do A týmu AZ. Záleží ovšem jen na nich. Kubovi moc věřím. U Bednáře těžko říct. Klukům do hlavy nevidím, ale hokejově na to mají oba. Nicméně na tady těchto dvou dvou hráčích útok nestál a rozhodně si nemyslím, že by to byl vyloženě propadák z jejich strany. Jen jsem si na tyto dva vzpomněl z toho důvodu, že v přípravě váleli. Další hráč, kterého zmíním, je Danek Štumpf. Tento hráč má dle mého názoru na to, hrát českou extraligu. Bohužel pro něj, nedostal více šancí ze Zlína. Proč? Kdo ví. Sice vyhrál bodování týmu a dal i patnáct branek, což je super, nicméně, dle mého jich mohlo a mělo být daleko více. Danek je střelec, o tom nemůže být pochyb. Nicméně tato sezona mu dle mého až tak nevyšla. Když nebudu brát v potaz to, že zazdil velké množství šancí a bodové statistiky, tak se mi letos stejně „nelíbil“. Nevím, někdy mi přišlo, že se na ledě vyloženě hledá, trápí. Někdy jakoby bruslil s nezájmem, neprožíval to. Kdo ví, třeba to jsou jen mé subjektivní pocity, Danek se cítil skvěle, je spokojen. Dalším hráčem je Radek Hubáček. Nehrál tady sice celou sezonu, ale děs. Nikdy více. Někdo jej sice obdivoval za bojovnost, nicméně tohle je dle mého samozřejmostí. Chápu, že se během sezony zkoušelo vše, ale tohle byl prostě přehmat. Stane se. Mimochodem, v Jihlavě prý docela válí.Buď je to tedy týmem nebo si tady šel zaklouzat, když jej nikdo nechtěl. Poslední hráč, na kterého budu možná přehnaně, nezaslouženě kritický, je Hlína. Asi zbytečné zmiňovat, že s největší pravděpodobností může za jeho „zásek“ v AZetu zranění a kdo ví, kde by teď hrál. Minulé sezony nám vždy pomohl a nehrál vůbec špatně. Letos jsme od něj čekali asi o dost více. Lidé u nás nejsou objektivní. Že měl hráč zranění je nezajímá, že nemá formu je taktéž irelevantní. Chceme výsledky. Hlína bodově docela dlouho mlčel, sem tam ušmudlal nějaký gol, nahrávku, ale na ledě ani moc vidět nebyl. V průběhu sezony pak předvedl pár skvělých a pár dost bídných výkonů. Připadám si už jak leckterý fotbalový či hokejový trenér, nicméně zopakuji to znovu.To slůvko zní konzistence. Pokud Hlína nebude mít další vážné zranění a udrží svou výkonnost nahoře, je to hráč pro ELH. Tato sezona mu ale moc nevyšla a on to určitě ví. Uzavřel bych to nicméně tím, že sezona nevyšla celému AZetu. Útok si to „slízne“ asi nejvíce, jelikož celou sezonu nešlapal, jak měl. Asi bych mohl jmenovat i další hráče, ale je to zbytečné. Každý na otázku zodpoví jinak a jsem si jistý, že hráče, které tady kritizuji, někdo jiný viděl jako opory.

Host DC: Sezóna rozhodně nevyšla Dankovi Štumpfovi. Loni končil sezónu ve výborné formě a čekal jsem, že si ho Zlín stáhne daleko dříve. To stáhnutí přišlo až na konci soutěže. Těžko říct, zda ho Zlín dříve nechtěl nebo nemohl mít. Oproti loňsku se mu mnohem méně dařily samostatné nájezdy, kde loni vynikal. Ujet v oslabení na gólmana sám, to bylo jeho. Letos se do těch situací dostával, ale málokdy proměňoval. Dan byl sice nejproduktivnějším hráčem AZetu, ale já spíše čekal, že během sezóny si ho stáhne Zlín. Já jen doufám, že nebude kopírovat přestupní trasu jednoho jeho krajana, který také oblékal náš dres, a že se brzo dostane zase zpátky nahoru.

Frenkáč: Nechci, aby to znělo tak, že budu na jednoho útočníka shazovat výkon celého týmu. Na jednom hráči tým nestojí. Největším zklamáním pro mě byl ale Tonda Pechanec. Od hráče, který byl neustále spojován s odchodem do jednoho z předních extraligových týmů jsem prostě čekal více.

Mezi fanoušky byl dlouho diskutovanou událostí trejd mezi Kaňourem a Pechym. O Kańourovi toho bylo napsáno dost, ať už Tebou nebo jinými fandy, nic extra nového bychom se asi nedozvěděli. Ale zastavme se u Tondy Pechance. Můžeš k němu ztratit pár vět? Nějak jej zhodnotit, jeho přínos a důležitosti pro tým apod.?

Chachar: To je těžké. Mám rád každého hráče AZ a Tonda je navíc odchovanec klubu, něco tady odehrál. Navíc si myslím, že to je hodně kvalitní hráč na první ligu a hokeji asi dává hodně. Druhá věc je, jak to cítí a vidí on. Tohle musí vědět jen on sám. Zda chce hrát tady nebo zda má vyšší ambice, nějaké neshody a chce hrát jinde. Kdo ví. Tohle hodnotit nemůžu a na to se radši zeptej Pulce :-). Když budu brát jen hokejové záležitosti, je to stále mladý kluk, který má perfektní přehled ve hře. Co více dodat. Nicméně, a toto je zase můj názor, pokud chce jinam, ať jde. Dobří holubi se vracejí. Pokud na to má a hrál by ELH, proč ne? Pokud by ale hrál jinde v rámci první ligy, postrádá to ode mě smysl. Čas ukáže.

Host DC: Nedokážu hodnotit jak moc důležitý je pro tým v kabině, ale na ledě je to hráč, který se nebojí vzít tu zodpovědnost na sebe. Především v přesilovkách je schopen zavést kotouč do pásma. Jeho silnou stránkou jsou souboje 1 na 1 nebo souboje u mantinelu, tam se dokáže uvolnit a dát přesnou přihrávku spoluhráči do gólovky. Herně to jsou s Kankem trochu rozdílné typy a i zpětně si myslím, že ten trejd byl plusem pro oba týmy.

Frenkáč: No, tak dost jsem toho asi napsal už v minulé odpovědi. Na to jak dlouho tady hraje, se s Tondou skoro vůbec neznám, takže osobní stránku bych nerad nějak rozebíral. Za ty roky si myslím, že to je v jádru dobrý (a co se týká otce, tak trpělivý 🙂 ) kluk, který si myslí, že má na víc a chce to dát to najevo. Jen už možná i ztratil motivaci za AZ hrát. Mně osobně se třeba nelíbil jeho občasný přístup během tréninku v srpnu, kdy jsem se snažil odpoledne po práci pravidelně chodit. Mám ho ale podle toho hodnotit? Tak stejně nebudu hodnotit zájem Třince před pár lety a jeho reakci, protože pravdu prostě neznám a myslím si, že ji nezná mnoho lidí, kteří soudí a hodnotí na základě toho, co kdo řekne nebo napíše. K přínosu pro klub… Několik sezón bral Třinec Tondu jako hráče do budoucna a možná i to byl jeden z důvodů, proč k nám posílal své (občas dost kvalitní) playery, i když ta spolupráce měla i stinné stránky.

Jak jsme se shodli, sezóna nevyšla. Ale co s tím, aby ta nová byla lepší? Zkusme spekulovat… Jak moc byl náš kádr kvalitní a nedobrá sezóna byla bohužel především souhrou mnoha špatných „náhod“ a okolností nebo jak moc jsme kádr my, kteří jsme jej považovali za nejlepší v historii, přecenili? Zkus si zahrát na manažera klubu – jak moc bys loňský kádr, mít ty možnosti, které náš klub má, obměnil?
Chachar: Nejsem zastáncem velkých hráčských rošád a výměn.V podmínkách, jaké náš klub má, je ani neočekávám.Proto doufám v nějaké vhodné doplnění kádru o 3-4 hráče? Za předpokladu, že se tedy zbytek nerozuteče jinam :-). Hlavní věcí samozřejmě je, jak to vidí trenér. V pana Janečka mám sakra velkou důvěru, takže se příští sezony neobávám. Sedmé místo, jako nic! 🙂 Kádru dát každopádně šanci, ne vše bylo špatně. Ať si to trenér udělá, jak chce on a bude to fajn.

Host DC: Přiznám se, že taky jsem byl jeden z těch, který ten kádr považoval za nejlepší v historii a překvapilo mě, že ta sezóna takhle dopadla. Velmi dobře byla složena obrana, kde byli 3 zkušení beci a k nim stejný počet talentovaných mladých. Obranu jsme měli téměř celou sezónu spolehlivou, až na konci základní části jsem v ní viděl mezery. Hlavním problémem byl útok. Ono na jednu stranu je strašně super, že tam máte plno mladých kluků z okolí a mnohdy je radost se na ně dívat. Jenže, když se dařit přestane, určitě to zahýbe více s psychikou mladého hráče než zkušeného kozáka. Do trejdu s FM jsme neměli jediného útočníka, který by měl přes 30 let a to mohlo být důvodem té dlouhé střelecké impotence. Pro Patrika Rimmela to bude určitě oříšek, poskládat levný, zkušený a kvalitní tým. Tyhle tři charakteristiky mužstva jdou trošku proti sobě, takže příští kádr může být třeba zkušený, ale ne zase tolik kvalitní. Nicméně ten výsledek nechci házet na mladé, byl bych nerad, kdyby to tak vyznělo. Já jsem naopak za ty kluky rád, obzvlášť, když je to kluk místní. Myslím si, že útočník, jehož jméno už několikrát padlo na zdejším fóru, by mohl přesně tím hráčem, co tu letos chyběl.

Frenkáč: Na tohle se těžce odpovídá. Kádr jsme podle mě kvalitní měli. Jako manažer bych u mnoha hráčů počítal s tím, že si udrží svůj standart a výkonnost, jako v předešlé sezóně, obměnil bych slabé články a nahradil nucené odchody. Já nemám pocit, že by v něčem Patrik před sezónou udělal chybu. Žádný manažer přece nebere hráče s tím, že bude hrát špatně nebo bude dělat velký počet chyb. V srpnu tady po příchodu Danka každý opěvoval dobrou práci vedení a o pár měsíců později si mají sypat popel na hlavu? No tak. Prostě nám nevyšla sezóna. Lidem u nás se prostě jen tak nezavděčíš a to mě upřímně sere nejvíc. 6 let se tady hrávalo Play-off a lidi jsou prostě nenažraní. K obměně kádru psát nechci, protože by mi přišlo nefér, tady bez mých hokejových znalostí psát, kdo všechno má odejít a kdo je nahradit. Napíšu jen to, co tvrdím už pár měsíců a to je fakt, že bych s Dankem a Markem Lacem novou smlouvu nepodepisoval.

A teď zkusme malinko fantazírovat. Kdybys byl manažerem klubu a ten měl jiné možnosti co se týče financí, máš nějaké vysněné a oblíbené hráče, které bys v dresu AZetu rád viděl? Nějaké takové srdcovky?

Chachar: Asi takové vysněné hráče nemám. Stylem hry se mi velmi líbil třeba Ondra Šedivý, Tomáš Jiránek. Na beku takový Tomáš Valenta. Ale to nejsou přímo „vysnění“ hráči. Těch hráčů, kteří se mi stylem hry líbí a mají kvalitu, je spousta. Ovšem přímo vysněného hráče nemám, nikdo mě nenapadá. Samozřejmě, mít ty možnosti, „ukecám“ všechny naše odchovance a kluky, kteří mají vztah ke klubu a kvalitu, ale bohužel si je třeba nemůžeme dovolit. Třeba Filip Seman. Co pamatuju, svého času byl super bek Michael Kolarz atd. Opravdu těžko říct. Těch hráčů z jiných týmů, co s námi nemají nic společného a jsou mi třeba sympatičtí, je více. Každopádně by nabídka šla na Okála, Šedivého, Jiránka, Semiše, Valentu. Do brány Frodla. Do obrany Štencel s Gulašim a je to. Díval jsem se, že snad Radim Hruška hraje na Slovensku, no dal bych taky mu šanci. :-). Když nad tím člověk přemýšlí, je to šílené a nechtěl bych manažera dělat. I kdyby ten rozpočet na takové hráče byl. Všechna čest vedení.

Host DC: V době základky by to byl určitě Pavel Patera, ale po tom, co jsem ho tu viděl brečet s Kladnem, mě ta chuť přešla. Když bych měl neomezeno financí, líbila by se mi lajna Lucic – Maruna – Pastrňák a vzadu Ekman-Larsson, Krisl. Jo, tak by to šlo.

Frenkáč: Vysněné legendy: Brodeur, Jágr a Eliáš Oblíbenci, které bych tady s obrovským rozpočtem rád viděl: Říčka, Holík, Pastrňák.

A zkusme fantazírovat ještě víc. Kdybys na nějaké herní konzoli hrál nyní hru NHL a hrál za AZ Havířov a měl bys možnost sestavit první dvě pětky z těch hráčů, které jsi kdy zažil v AZetu, jak by ty Tvé 2 pětky, včetně dvou gólmanů, vypadaly?

Chachar: Jelikož si jako malé dítě nepamatuju Pěkníky, Alipovy atd., vybral bych asi následující hráče: Melenovský-Peterek-Korhoň, v obraně Prokop s Javínem. Druhá pětka Říčka-Sedlák P.-Hruška, v obraně Černošek s Pavlikovským. Náhradník Hudler :-). V bráně je to těžké. Jak jsem psal na začátku, z ranného dětství pamatuju prd. Nicméně Jirka Trvaj s Bieglem v bráně, to jsou asi za mě all-star. Samozřejmě, za ty roky se těch hráčů protočily stovky a je to spíše momentální myšlenka…

Host DC: Určitě bych si na centra první formace vytvořil sebe, dal mu na záda číslo 22, atributy 99 a byl bych spokojen :-). Pokud by to mělo být složeno jen z hráčů AZetu, tak první formace by byla ve složení: Daneček J., Najdek a samozřejmě Pastrňák. Záda by jim kryli Jirka Krisl a můj oblíbenec, na kterého jsem zapomněl v předchozí otázce, a možná bych ho měnil za Ekmana-Larssona, a to Honza Štencel. Druhá lajna by šla na led ve složení Říčka, Pavel Zdráhal a aby byla i trochu sranda na ledě, tak třetí do party by byl Pačes. V obraně pak dělostřelci Marcel Petran a Petr Prokop. Do brány Jirka Trvaj a Lukáš Daneček.

Frenkáč: Říčka – Klimša – Maruna, Krisl – Prokop, v bráně Steve. To v případě, že bych volil svoje oblíbené hráče v dresu AZetu. Druhá pětka pak ve složení Sztefek – Pechanec – Kanko, Rimmel – Vosátko, v bráně Vrba…

Je naopak nějaký hráč, který za těch uplynulých 7 sezón oblékl dres AZetu, kterého bys v něm už znova vidět nechtěl?

Chachar: Koma, asi každý ví proč. Jinak mě momentálně nikdo nenapadá. Z nedávné zkušenosti bych třeba mohl zmínit i Hubáčka…

Host DC: Já už tuhle otázku dostal v nějakém z předchozích rozhovorů. Neodpověděl jsem konkrétně tehdy a nebudu konkrétní ani teď. Samozřejmě, najde se vždy hráč, který ti nesedne. Může to být plejer, co tu odehrál pár zápasů, několik sezón nebo většinu kariéry. Ke každé této skupině bych byl schopen jednoho hráče přiřadit. Avšak myslím si, že žádného „havířovského Konatého“ jsme tu za 7 sezón neměli, a proto se zdržím mých subjektivních pocitů.

Frenkáč: Jaroslav Koma je hráčem, kterého bych u nás už nechtěl vidět. Chtěl jsem se rozepsat, ale už je to dávno a řešilo se to tolikrát.

Příspěvek byl publikován v rubrice Další a jeho autorem je J.R. from B.K.. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.
  • Míša Rajny Rajnoha

    Parádní čtení kluciii