Věrní čtenáři, v tomto článku chceme nahlédnout pod pokličku havířovské fans scény, konkrétně si představit nejen současné, ale i bývalé skupiny fanoušků, které působí či působily na našem zimáku. Článek Vám mnohé objasní, povinnou četbou by měl být zejména pro ty, kteří ve skupinách mají guláš a míchají páté přes deváté…
Vznik prvních organizovaných fanouškovských skupin se datuje k roku 2000, do doby, kdy se na našem zimáku začala hrát druhá extraligová sezóna. V té době působil na tribunách fanklub, starající se o atmosféru, tehdy však ještě téměř nijak neorganizován, svým smýšlením a fanouškovským chováním byl trnem v oku jedincům uvažujícím jinak a tak krom skupiny RBH vznikají další dvě, které šly v tehdejší době tzv. proti proudu, neztotožňovaly se s vystupováním havířovského kotle a působily jako dvě samostatné jednotky…
29.9. roku 2000 vznikla skupina BRUMM KREISEL. Zakládající členové byli nejen při návštěvách ostravských Bazalů, ale i při čtení fanzinu Bazal inspirování dvěma skupinami, které v té době působily na Baníku. Lze říct, že její vznik zapříčinil scházení se jisté sorty příznivců na modrém sektoru A1, hned u boční zdi. Skupina měla pár týdnů po svém vzniku svou zástavu, ta první historická byla ztracena (nepřišlo se o ni na úkor soupeře, prostě byla zašantročena) ve Vsetíně, o několik let později se skupina prezentovala vlajkou jinou, ta se na tribunách objevuje doteď. V době své největší slávy měla skupina 11 členů, kteří měli vyrobeny vlastní mikiny, což v tehdejší době nebylo tak běžné jako dnes, disponovali také vlastními šaliky. Samovolný rozpad skupiny se datuje ke konci období, kdy lidé z hokeje chodívali i na havířovské indiány (fotbal). Přestalo se aktivně chodit na fotbal i hokej, skupina ztratila svůj smysl a nemělo cenu, držet ji zuby nehty při životě… Několik členů tehdejší skupiny je však aktivních dodnes, mnozí se o hokej v Havířově více či méně zajímají stále, někteří však už žijí jiným, nehokejovým životem…
Vznikem skupiny B.K. se inspirovali nejmladší fanatici na tehdejším sektoru A1, kteří si založili skupinu Fanatic Fans (založeno v prosinci 2000). Bez nadsázky asi mohu říct, že se jednalo o jednu z nejmladších skupin (věkem jejich členů) v Česku, možná v celé Evropě :-). O pár slov jsme požádali pana M., nynějšího spíkra a tehdejšího člena této mladé ekipy…
„Fanatic Fans :-), vzpomínky z dětství. V dobách, kdy se na modrém sektoru A1 formoval sektor radikálněji smýšlejících lidí, nesouhlasících s tehdejšími novotami v havířovském hokeji (rok 2000), především na tribunách, se formovalo fanouškovské povědomí a mentalita i mně a dalším třem kamarádům, nejmladším členům tohoto sektoru (12-15 let), a inspirováni založením skupiny Brumm Kreisel, jsme i my, mladí, založili svou vlastní skupinku, disponující vlastními šálami a vlajkou. O nic víc vlastně nešlo, nevyvíjeli jsme ani žádnou větší skupinovou aktivitu, jen jsme prostě existovali a učili se od starších. Část z nás záhy začala navštěvovat domácí i venkovní zápasy FCB, už ne jako Fanatic Fans, ale pod záštitou této skupiny se z nás stalo to, co je z nás dodnes. Tři čtvrtiny této skupiny lze dodnes potkat na většině zápasů AZetu :-).“
Členové B.K. i F.F. opouštějí hokejové tribuny (mnoho z nich však chodí na hokej dodnes, i po těch 14-ti letech, a dokonce stojí v samotném čele fanouškovských aktivit), po několika letech se můžeme poprvé setkat s názvem AZ Fans. Lidé chodící do kotle si po letech přestali říkat Fanklub a né že by nějak záměrně založili novou skupinu, jen se organizovali po záštitou těchto dvou slov. Seskupení AZ Fans zřejmě nemůžeme nazvat organizovanou fanouškovskou skupinou – spíše označením pro jakýsi celek aktivních fandů, ale své místo na tribunách měli, měli jej po několik dlouhých let, i v dnešní době se na tribunách najdou tací, kteří si AZ Fans říkají dodnes. Na začátky tohoto působení se zeptáme člověka, který byl u zrodu AZ Fans, později se však přidal na druhou stranu tehdejší barikády, svého času byl i on členem skupiny Brumm Kreisel. O pár informací se s námi podělil člověk pod přezdívkou Slamka…
„Název AZ-Fans vznikl tuším druhou sezonu po extralize.Je to nějakých cca 10 let, kdy tým sestoupil do 1.ligy. Do „vedení“ tehdejšího seskupení fans nastoupili jiní lidé a tento název začli tak nějak automaticky používat. Dávala se dokupy parta 20-30 lidí, která začala fungovat soudržněji a chtěla vystupovat jako celek.Vznikly první šály azet-fans (černo-bílé), kterých se vyrobilo tuším 80 nebo 100 a u kterých se objevil tento název poprvé. Byly dost jednoduché, ale tehdejší lidé v čele v té době neměli ty správné kontakty. Vzniklo pár mikin a webové stránky (které v pozměněné podobě fungují dodnes a mají milion a půl návštěv! – pozn redakce).O dost později také i první vlajka.Tato nová banda malinkaťoučkými krůčky směřovala od klasicky zažitého „fanclubáctví“ třeba i díky listování jedinců v časopise „Football factory“ :-).Vznikaly i první zárodky transparentů a choreí. Časem se, vždy posíleno rumem, začalo jezdit před stadion Vítkovic a lovit šály místních. Přesto třeba říct, že název neměl nikdy označovat konkrétní skupinu jedinců a vznikl jako označení celku fandícího v domácím kotli a venku na výjezdech.“
Třetí organizovanou skupinou, co se historie týče, lze nazvat seskupení Thugs from Havířov. Právě lidé z této skupiny se v létě roku 2010 sešli se zástupci tehdejšího kotle (tvořeného zástupci AZ Fans), aby se po vzájemné domluvě vrátili nejen na zimní stadion, ale i do aktivně fandícího sektoru, který se návratem těchto osob velmi změnil… Zhruba dva roky se nad sektorem pravidelně objevovala TfH flaga, lidé z tohoto uskupení dali nový směr havířovské fans scéně a od základů ji změnili… Postupem času opouští lidé z TfH aktivně fandící sektor a odebírají se do míst, která jsou historická pro radikálněji smýšlející fandy, čili na modrý sektor A1. Část lidí ze skupiny odchází do Havířovské Zvěře (o té až později), část odchází z tribun úplně, v současné době se členové TfH scházejí na hokeji nahodile, neorganizovaně, dle nálady, chuti a atraktivitě soupeře…
Vznik HAVÍŘOVSKÉ ZVĚŘE?!
Zcela samovolně, někdy na podzim roku 2010, se prvně objevuje zmínka o jakési Havířovské Zvěři. Fanouškovství se začalo dělat jakoby od začátku, byl nový restart zdejší scény, do hlavních věcí začali mluvit lidé, kteří nesouhlasili s dobou minulou a tak bylo zřejmé, že skončí tradiční označení AZ Fans, které v mnoha koutech republiky nemělo dobrou pověst. Ona slůvka Havířovská Zvěř vznikla zcela spontánně, prakticky náhodně, bez nějakého bádání a dlouhého přemýšlení nad pivem… Označení se chytlo, dá se říct, že i díky nesmírně populárnímu chorálu, ihned zdomácnělo, název Havířovská Zvěř zahrnoval a stále zahrnuje všechny, nějakým způsobem, aktivní fanoušky havířovského AZetu… A právě zde dělají mnozí lidé chybu, když fanoušky škatulkují… Do Havířovské Zvěře patři zástupci všech ostatních skupin, samotná HZ není žádnou skupinou fanoušků, je to označení AZeťáků jako celku…
Současné skupiny
Na začátku nové éry havířovské fans scény se vyjma TfH a RBH, kteří působí nepřetržitě již řadu let (avšak i jejich aktivita rostla a rostla až po první sezóně nové éry), jiné skupiny prakticky nevyskytovaly. Lidé, kteří dříve působili v Brumm Kreisel či Fanatic Fans, tak buď byli členy hokejově aktivních TfH nebo na oživení či zakládání nových skupin neměli osobní ambice…
Situace se však začala brzy měnit, první neorganizované party kamarádů se začaly organizovat do fanouškovských skupin. do skupin různého počtu členů, do skupin s různým myšlením, do skupin s různými prioritami… Pojďme si představit ty současné, které na našem zimáku více či méně aktivně fungují…
Každou skupinu jsme prostřednictvím jednoho z jejich členů vyzpovídali a zeptali se na to nejdůležitější, co tu kterou sortu lidí dokonale přiblíží… Za Rumboys Havířov nám odpovídal Bradka RBH, za Abstinenty Havířov Kuba A.H., za Slezské patrioty Taraz S.P., za DC Lukáš DC a za Boris gang pak Danek BG.
Zkus nám trochu představit Vaši skupinu + říct kdy vznikla.
Abstinenti Havířov: Ahoj, naše skupina se jmenuje Abstinenti Havířov, jsme kluci ve věku 18 – 20 let. Většina z nás se zná ze základní nebo střední školy, ale nějak dohromady jsme se dali až za dob znovuzrození hokeje v našem krásném městě. Přesněji v prosinci 2011. Do té doby jsme na hokej chodili, dalo by se říct, každý sám za sebe, ať už za dob Pantera nebo AZetu. Od konce roku 2011 jsme všichni formálněji jako jedna banda.
Slezští patrioti: Oficiálně jako skupina jsme vznikli někdy ke konci minulé sezony, kdy jsme se tak nějak postupně všichni spolu seznamovali a napadaly nás stejné nápady a cíle a tak jsme se rozhodli založit skupinu Slezští Patrioti. Naše skupina je momentálně 7mi členná a jsme mladí kluci, někteří ještě i studenti, kteří máme stejný cíl a to podporovat náš klub v dobrém i zlém. Snažíme se taky pravidelně jezdit na výjezdy, protože to jsou ty nejlepší zážitky. Pro příští sezonu máme a ještě si i stanovíme nějaké cíle, tak uvidím, zda se nám je podaří naplnit.
Boris Gang: Tak skupina, zní mi to sice tak trochu podivně, tak nějak mi přijde že takové slovo jak nás přesně pojmenovat snad ani neexistuje, ale budiž. Samotný vznik se datuje… no nevím, ono totiž i minulý víkend mi přijde dost dávno. Ale bylo to v průběhu první sezóny novodobého AZ, přesný den, měsíc si nejspíš nikdo nevzpomene.
RBH: Skupina pod názvem „Rum Boys Havířov“ vznikla v roce 2000 v první havířovské extraligové sezoně i když s myšlenkou založit skupinu jsme si pohrávali už v době účasti AZetu v 1. DZ lize koncem devadesátých let. Jedná se převážně o skupinu starších fans (ale členy jsou všechny věkové a pohlavní skupiny) fandící a starající se o atmosféru mimo aktivně fandící kotel – mezi gaučáky. Z počátku se chodilo a jezdilo i na havířovské indiány na fotbal, ale později se návštěvy omezily kvůli některým lidem ve vedení MFK, dnes zápasy v Prostřední Suché navštěvuje sporadicky jen pár jedinců.
DC: Není nás mnoho, ale samí dobří. Všichni se známe již mnoho let, některá přátelství trvají 15 – 20 roků, možná i déle. Navíc máme ve skupině 5 bratrů, takže soudržnost je stmelena jednou krví. Na AZet chodíme pravidelně fandit nějakých 15 let, přičemž takto pospolu se v prakticky neobměněné sestavě vyskytujeme od pádu do první ligy, tj. někdy od podzimu 2003. Název DC (Destillere Crew) jsme přijali za svůj po jednom z přípravných zápasů v létě 2011.
Zavzpomínáš, jak vlastně vznikl samotný název? Co třeba bylo inspirací?
Abstinenti Havířov: Kdysi dávno bylo pár návrhů, ale v té době jsme ani neuvažovali, že bychom někdy mohli býti některou ze skupin, které chodí na hokej v Havířově. Chtěli jsme vytvořit něco originálního a s trochou ironie, což si myslím, že se u Abstinentů povedlo.
Slezští patrioti: Ohledně názvu byly různé spekulace, ale věděli jsme, že chceme mít v názvu něco co bude charakterizovat to odkud jsme a na co jsme hrdí a tím je Slezsko! Skupina má oficiálně 7 členů, nicméně před sezonou proběhnou nutné změny.
Boris gang: Jak vznikl samotný název, tuším kdo ho vyřkl jako první, ale s jistotou to říct nemůžu, tak snad to někdo doplní. Tak ono to má souvislost s jistým oblíbeným nápojem, pro neznalé Boris vodka. Jelikož nás labužníků tohoto nápoje ale nebylo nejspíš tolik, tak už se v tamním obchoďáku přestal prodávat a musíme se spokojit s jinými alternativami, ale název se chytl a už by ho asi nikdo neměnil.
RBH: Název „Rum Boys“ vznikl kvůli velké konzumaci rumu při utkáních AZetu, především v 1. DZ lize (1. NHL). Tenkrát se sedávalo na tribuně A4, vlastně taky napravo od tehdejšího kotle.
DC: Původně se jednalo o neoficiální označení vycházející z obliby pití vodky. Šlo zrovna o dobu, kdy byla v kurzu reklama „Etter Destillere“ takže jsme to furt říkali…
Lze spočítat počet členů?
Abstinenti Havířov: Momentálně jsme na historickém minimu, je nás 6. Minulá sezóna pro nás byla katastrofální hlavně z hlediska úbytku členů, kdy se náš původní počet 10 – 11 lidí smrskl po osobních a skupinových neshodách na konečné číslo šesti členů. Nejvíce smutné na tom je, že to nejvíce odnesla naše účast na výjezdech prvoligové sezóny. Ještě poslední druholigový ročník jsme na výjezdy jezdili mnohokráte v plném počtu, bandě čítající mnohdy všech deset lidí, zápas co zápas, o domácích utkáních ani nemluvě. Byla to pro všechny prostě taková nepsaná povinnost se sejít, zajít nebo zajet si na hokej. V minulém roce jsme zažili první vážné „otřesy“ ve skupině, což právě nejvíc odnesla, jak jsem již řekl, naše výjezdový bilance. Mnohokráte jsme měli vyhlídnutého adepta na členství ve skupině, člověka, který má rád hokej a baví se s lidmi z kotle, je ochotný pomáhat scéně v Havířově, ale většinou tento člověk po nějaké době zklamal, takže jsme jej ani nevzali mezi sebe. To ale není překážka pro nikoho jiného, kdo by chtěl a přesvědčí nás o tom, může být v uvažování. V průměru jsme jezdili snad ve dvou třech lidech, což je z dlouhodobého hlediska naprosto nepřípustné a ostudné. Snad se již všechno ustálilo a tento rok se vrátíme do starých kolejí. Máme totiž co napravovat.
Slezští patrioti: Jak už jsem zmínil momentálně je to číslo 7, které se bude ještě měnit.
Boris Gang: Tak ono je to závislé na míře alkoholu pokud člověk nevidí náhodou už 2krát, ale Boris Gang jsou 3 členové (a spousta neoficiálních přívrženců – pozn. redakce) a nejspíš vždy zůstanou. To by se musela vrátit naše oblíbená vodka zpět na regály a ta osoba by musela hodně přesvědčivá, aby se toto číslo změnilo.
RBH: Počet členů je momentálně něco kolem 25 a k tomu ještě spousta sympatizantů, kteří sedávají – aktivně fandí v „našem“ sektoru a někteří i přispívají na naše různé aktivity, např. výroba flagy.
DC: Ano, lze to.
Na stadionu při zápasech býváte pohromadě? Která místa obsazujete?
Abstinenti Havířov: Někteří z nás jsme se poprvé poznali v kotli, takže zde je a vždycky bude naše místo. Shodli jsme se na tom, že na domácích i venkovních zápasech je povinností podporovat svůj klub v sektoru. Párkrát se sice stalo, že nad někým „zvítězila“ lenost a sedl si vedle kotle, ale bylo mu domluveno a takové scénáře se již nesmějí opakovat. Tenhle typ lidí, kteří fandí, jen když se jim to hodí, mezi sebou nepotřebujeme.
Slezští patrioti: Já osobně se snažím být pokaždé v kotli pokud se neděje něco mimořádného a i ostatní členové naší skupiny, ale bojovat s tím musíme furt a někteří na tom budou muset ještě zapracovat. Docela nám škodí že už téměř nikdo není student a proto je to náročnější skloubit zápasy s prací, ale na to se nemůžeme vymlouvat takový je život.
Boris Gang: Tak na domácích zápasech býváme zpravidla pokupě v první, druhé řadě v kotli, ale občas se stane že někdo neunese páteční náročnou noc a to se pak stává že někde posedává, polehává, ale zpravidla poblíž zbývajících členů. Na výjezdech to už bývá občas složitější, to se tak trochu někdy někde ztratíme v průběhu zápasu, ale většinou se pak někde vzájemně naleznem.
RBH: Na domácím stadionu se scházíme (a drtivá většina má i zakoupeny permice) pohromadě na „Pravé straně“ v sektoru A2 červená, pod který věšíme svoje vlajky. Jezdíme i na cca 85 % venkovních zápasů v počtu od 2 do 15 kusů (letošní statistika). Venku naše snaha stát pospolu většinou nevychází z důvodu stoupající hladiny…
DC: Jo, jo. Za „pantera“ to byl vždy a jedině sektor A2, ovšem s rokem 2010 se toho dost změnilo a fandíme o uličku vedle. Sice máme občas chutě vrátit se na svá původní místa a užívat si klidu a kochat se hokejem, ale zatím odoláváme. Vyřádíme se hlavně na venkovních zápasech, kde se vyskytujeme snad častěji než doma ve Slezsku. Čtyři z nás bydlí totiž v Brně, 3 v Olomouci, jeden se zdržuje v Praze a pouze nejmladší z nás tráví většinu roku v Havířově.
Nějaké suvenýrové aktivity skupiny, jako je vlajka, šály, oblečení, nálepky či cokoli podobného?
Abstinenti Havířov: S optickou propagací skupiny jsme začali minulý rok v play-off druhé ligy, kdy jsme si konečně vytvořili vlajku, kterou máme dodnes. Je to naše první vlajka, malovaná ručně, což má určitě své kouzlo. Dále jsme pokračovali v létě, kdy jsme si nechali natisknout hromadně trika Abstinentů. Poté následovaly v zimě nálepky, které měly taky docela úspěch. Naším dlouhodobým cílem, který bychom chtěli uskutečnit v době pauzy mezi jednotlivými ročníky, je tvorba nové, tištěné vlajky. Návrhy se již hromadí, teď nám zbývá vybrat a upravit ten nejlepší a poslat to do tisku. Snad bude nová zástava viset na prvním ligovém zápasu našeho AZetu!
Slezští patrioti: Jako skupina máme svojí oficiální vlajku, která se myslím povedla. Další věci jako trička nebo nálepky máme taky v plánu nicméně o tomhle budeme společně přemýšlet těsně před sezonou. PS: Spoléháme taky na to, že se nám podaří „ získat“ nějaké suvenýry od jiných táborů :-).
Boris Gang: Tak že by jsme nějak významně kromě svých hlasivek na sebe upozorňovali se říct nedá (krom teda jednoho vyjímečného dresu získaného v loňské dražbě). Vlajku nemáme, nejspíš proto že by se ji nechtělo nikomu hlídat, vždyť občas máme problém uhlídat sami sebe, ale příslušnost k našemu AZetu určitě na nás poznáte. Šáliky, ať už z našeho fanshopu nebo vlastní výroby máme všichni. Sice to dá problém někdy je uhlídat také, ať už na výjezdech nebo v pozdních večerech v Aréně (tam se ale zpravidla nějakým záhadným způsobem vrátí k ránu zpět ke svému majiteli), a když náhodou ne, tak s tím se musí prostě počítat.
RBH: Co se týká výroby suvenýrů RBH, tak aktivitu máme celkem velkou. Vyroben byl už pátý vzor RBH šáliků. První šála se objevila v sezoně 2000/2001, další pak v roce 2007 – ty byly ještě s „panterem“. Další pak už se znakem AZ a to v roce 2010, 2012 (tyto se prodávaly i široké veřejnosti ve fanshopu) a zatím poslední v roce 2013. Na následující sezonu budou opět šály nové, návrh už je hotov, tak se snad objeví už v přípravných zápasech, nebo na prvním mistrovském zápase. RBH vlajky byly vyrobeny zatím tři. První v roce 2005, další 2011 a zatím poslední v roce 2013 (zatím máme všechny) a čtvrtá se chystá na sezonu 2014. Dále máme vyrobeny RBH-mikiny + RBH-trička a tři série RBH-vlepek (4 druhy).
DC: Kromě naší flagy znázorňující věrnost klubu a pevné přátelství se jako skupina prezentujeme pouze ve smyslu aktivní přítomnosti na utkáních. Uvažujeme o nějakých nálepkách, návrhy by byly, ale zatím na to nijak nespěcháme
Má Vaše skupina i nějaké jiné aktivity, krom navštěvování zápasů AZetu Havířov?
Abstinenti Havířov: Mimo hokej, kdy se střetáváme pravidelně, si dáváme srazy minimálně jednou týdně někde venku nebo v hospodě, popřípadě na nějaké zajímavé události. Probereme, co je nového a snažíme se hlavně nějak udržovat komunikaci mezi jednotlivými členy na kamarádské úrovni. Dále sem tam pomůžeme s věcmi ohledně hokeje, přípravou chorea na zápasy a podobně, to ale už ne všichni, ale jenom pár členů, nejčastěji kolem dvou. Mimo to jsme za tuto sezónu párkrát navštívili zápasy fotbalu v Ostravě, jinak žádnou větší aktivitu mimo dění na tribunách našeho stadionu a kolem něj nevyvíjíme.
Slezští patrioti: Naší největší společnou zábavou je určitě Baník. Teď když máme hokejový půst alespoň máme více času nejen na domácí zápasy ale hlavně na výjezdy. Další společnou aktivitou je určitě posilovna kterou teď z různých důvodů zanedbáváme.
Boris gang: Tak společně už toho moc není, i vzhledem k rozlišnému pracovnímu vytížení, ale někteří chodi lovit velryby do místního kaliště a jiní zase zahání žízeň v oblíbené Jitřence, tam jsme docela často k zastižení i s naším PR managerem a našimi fanoušky. Ale v létě věřím že se zas celý Boris gang bude scházet na naší oblíbené pláži jménem Pacalůvka, na tu by jsme neměli zapomínat.
RBH: Aktivity mimo zápasy AZetu: každý první pátek v měsíci se scházíme v hospodě u piva a rumu, hromadně se účastníme AZ-plesu, silvestru v naší putyce a hlavně každé jaro pořádáme RumBoys-párty s účastí některých hráčů AZetu, aktivních, či již neaktivních, včetně jejich dvou otců a konzumaci několika litrů rumu, piva a kotlíkového guláše.
DC: Ano, má a není jich málo. Jak již bylo zmíněno, jsme dobří přátelé a scházíme se poměrně často. V kompletní sestavě se kromě hokeje potkáváme zejména na oslavách, nebo při příležitosti turnaje v boccie, který pořádá jeden z bratrů za podpory AZetu. V neúplném složení se vídáme prakticky denně, někteří členové spolu hrají fotbal, dva pracujeme pro stejnou firmu v Brně, někteří chodíme na Baník a někdy se potkáme někde jen tak a jdeme na pivo nebo jídlo. Nenapadá mě určitě všechno, ale je toho opravdu dost, vždycky se to nějak prolne a setkáme se.
Fotografie, které jednotlivé skupiny dodaly…Je fajn, že všechny tyto skupiny vznikly, každá je svým způsobem jiná, každá má něco do sebe, každou charakterizuje něco jiného. Někdo má blíž k té, jiný zas k jiné. Je zřejmé, jsou ty signály, že počet fanouškovských skupin se na havířovském zimáku může dále rozrůstat. Co je však nejdůležitější? Ambice skupiny by nikdy neměly převyšovat ambice celku, čili u nás ambice Havířovské Zvěře. Jasně, je fajn, že počtem skupin je zde určitá motivace pro tu či onu, aby byla lepší, aktivnější, viditelnější, lépe organizovaná… Nikdy by však zdravá rivalita neměla ublížit havířovskému publiku v celkovém kontextu…
V článku byla popsána historie a současnost, je jen na nás samotných, kteří na zimák chodíme, abychom tvořili budoucnost, abychom tvořili něco, o čem se bude psát za pár let… Buďme aktivní na stadionech, na tribunách, v ulicích. Buďme tam mnohem více aktivní, než na sociálních sítích… Jo, kliknout na „like“ či napsat komentář je mnohem jednodušší, než se sebrat, jet na výjezd, otevřít pusu, zatleskat, zvednout karton či ubránit klubový symbol. Ale…