Co se děje za pozápasovou oponou?

Mistrovské utkání havířovského AZetu končí, spokojení hráči objíždějí „kolečko“, aby poděkovali příznivcům, kteří se z haly pomalu trousí ven. Někteří ještě na pivo, jiní domů. Však v Gascontrol Aréně je tzv. za oponou stále čilý ruch. Jsou hráči, pro které to vítězným „kolečkem“ dnes nekončí, kteří si splní ještě jednu „povinnost“. Třeba pozápasové rozhovory, které mají fanouškovi více přiblížit utkání. Jak takové rozhovory vznikají?

Vydáváme se k hostující kabině, máme štěstí, hned ve dveřích potkáme hlavního kouče Valašského Meziříčí. Naše pozvání na pozápasový rozhovor samozřejmě, jako 99% hostujících trenérů před ním, přijme. Odvádíme jej směrem k domácí šatně, cestou prohodíme pár slov o utkání, které je za námi, které se kouči možná nebude hodnotit úplně snadno, protože jeho celek v Havířově prohrál.

Kolem místnosti, která prakticky sousedí s kabinou havířovského A týmu, a ve které se pozápasové rozhovory natáčí, je rušno. Je slyšet vítězný pokřik našich borců, ze šatny vychází Robin Pavlas, který je jakýmsi prostředníkem, který na přání reportérky zajišťuje, aby se na rozhovor dostavili ti, o které je dnes zájem. To už je však v „horkém křesle“ usazen hostující trenér Lukáš Plšek, velký sympaťák, kterého si pamatuju jako výborného brankáře Vsetína. Během toho, co je mu připevněn malý mikrofon, je vidět, kterak si v hlavě rovná myšlenky, které za chvíli přetaví ve slova na kameru. Tu obstarává marketingový manažer Ondra Špiřík, zdá se být vše připraveno.

Padá první otázka, na ni navazuje odpověď, pan trenér nemá problém volit slova, kterými dokonale popíše to, co se na ledové ploše před pár minutami odehrálo. Jasně, je na něm místy znát nervozita z kamery, ale to k tomu tak nějak patří, počítá se s tím, né každý sportovec je před kamerou šoumen na první dobrou. S hostujícím trenérem se rozloučíme, ten opouští „novinářskou“ místnost a míří zpět ke svým. Mimo kameru se jej ještě ptám, zda jsou takovéto pozápasové rozhovory ve 2. lize zvykem, odvětí, že ne, možná i z toho panuje ta trocha viditelné nervozity. Pan Plšek zmiňuje, že na ostatních stadionech jsou rozhovory jen na audio záznam.

To už je však s mikrofonem připevněným na tričku připraven Martin Šindelka, jeden z hrdinů dnešního utkání. Znám hráče, kterým se na takového pozápasové rozhovory příliš nechce chodit, není jim to příjemné, svou šikovnost raději ukazují na ledě. Však i tohle, tahle otevřenost vůči médiím či fanouškům, k jejich sportu v dnešní době prostě patří. Na Martinovi je té nervozity vidět více, však s otázkami se popere velmi statečně, je to sympaťák, který po roli v bráně zvládá i druhou roli během jediného dne. Má to za sebou a já si tipnu, že je rád.

Do místnosti, ve které se rozhovory natáčejí, tu a tam nakukují hráči, je zde cítit dobrá nálada, uvolněnost, pozitivní energie, pouze nakouknout nestačí Marku Haasovi, ten do místnosti vchází, na podlaze si rozprostře podložku, na které se protahuje, regeneruje po utkání. Marek, dnes dvougólový, byl dlouho zraněný, tohle pozápasové protažení těla mu určitě pomáhá být fit zase příště.

Jako poslední přichází, viditelně s dobrou náladou, domácí trenér Jiří Raszka. Je na něm vidět, že kamery se „nebojí“, vystupuje před ní sebevědomě, umí mluvit, jeho projev se moc hezky poslouchá. Nyní jej poslouchají, krom reportérky, která otázky klade, také 2 členové havířovské redakce. Ti ihned po skončení rozhovorů, které si nahrávají na svůj telefon, míří ke svému notebooku, rozhovor přepisují, snaží se být rychlí, prostě co nejdříve, aby si slova nejen pana trenéra Raszky mohli fanoušci přečíst ještě v pozápasovém článku.

Rozhovory jsou u konce. Tato činnost, za kterou je spousta práce, aby fanouškům byl předán jakýsi servis, je pro dnešek za námi. Balí se technika, sklízí se věci, na stoly v místnosti přináší vedoucí mužstva Kozel drobné občerstvení. Pro hráče, kteří si po vítězství, už třetím v řadě, něco dobrého jistě zaslouží.

Havířovský hokejový klub třeba i tímto dokazuje, že má stále svůj zvuk, že spousta věcí se tu dělá na prakticky profesionální bázi. Myslím si, že pro soupeře, každého, který k nám přijede, je zvýšená motivace ukázat se, potažmo vyhrát, právě v Havířově… A třeba díky tomu i mít možnost mluvit na kameru :-).

Sepsal J.R. from B.K.