Historie dresů novodobého AZetu Havířov?

Ahoj fanoušci! Také někdy řešíte, co na sebe? Abyste se svému okolí, a vlastně i sami sobě, líbili? Pojďme si v krátkém článku připomenout, jaké dresy vystřídal náš klub od svého znovuzrození, tedy od sezóny 2010/2011. Pojďte zavzpomínat na všechny dresy, které naši hráči oblékali, pojďte si připomenout ty krásné, ale třeba i ty méně povedené, pojďte být na chvíli tou nekompromisní módní policií…

První verze – sezóny 10/11 a 11/12: První dresy novodobého AZetu, ve kterých jsme strávili 2 sezóny, byly velice jednoduché, o to větší měly kouzlo a já věřím, že se najde fanoušek, který právě tyhle dresy označí za historicky nejhezčí. Museli jsme si zvykat na nové klubové barvy, na černou, modrou a bílou, kdy tuhle kombinaci jsme doposud neznali. Naše první dresy byly prakticky bez jediné reklamy, na hrudi velký znak AZetu, na srdci znak města Havířov. Na zádech velká čitelná jmenovka, stejně tak čitelný nápis Havířov. Old school dresy! V jednoduchosti je síla, mnoho z nás na tyto dresy moc rádo vzpomíná a třeba by právě tyto dresy mohly být za pár let těmi, které budeme brát jako retro a někdy v nich ještě nastoupíme. Kdoví, ale bylo by to fajn!   

Druhá verze – sezóna 12/13: Ve druhé verzi dresů jsme hráli pouze jeden ročník, což je i nyní po letech velmi nezvyklé, však slavili v nich postup do 1. hokejové ligy. Dresy svým designem vycházely z těch prvních, však několik věcí se změnilo. Znak AZetu na hrudi se zmenšil, zmizel znak města Havířov, naopak přibyl nápis HAVÍŘOV a u krku se objevilo zavazování na tkaničky, se kterým jsme se před lety poprvé setkali u některých dresů klubů z NHL… Mám dojem, že jsme také trochu zesvětlili modrou barvu a přidali pár drobných detailů jako linka na rukávu apod. Dresy pěkné, však těm prvním dle mnohých nemohly konkurovat. 

Třetí verze – sezóny 13/14 a 14/15: Verze číslo tři? Pro mě malinko zvláštní, protože jsme lehce ustoupili od klasické modré, kterou jsme znali z úvodních tří sezón, nová modrá byla nyní výrazně tmavší, pro někoho až možná s mírným fialovým nádechem. Na dres se vrátil znak města Havířov, tentokrát na rameno, odkaz na největšího sponzora klubu, tedy na město, se objevil na srdci, kam bylo umístěno logo města Havířova… Opět se jednalo o dresy jednoduchého a svižného designu, ale jak říkám, ta jiná modrá mohla být pro někoho trnem v oku, stejně tak poněkud netradiční font písma u jmenovek hráčů a nápisu Havířov „nad zadkem“… V těchto dresech jsme opět odehráli dvě celé sezóny. Za mě se jedná o druhé nejméně povedené. 

Čtvrtá verze – 15/16 a 16/17: V létě roku 2015 byly představeny další nové dresy, kdy letmým pohledem na ně je znát, že právě od roku 2015 jsme se vydali trochu jinou, modernější cestou. Strmý nárůst kvality! Dresy na oko působí jinak než všechny předchozí. Na světlých se objevilo více modré, na tmavé verzi dresů pak konečně více černé barvy, po které fanoušci, po konci dresů premiérových, výrazně volali a volají… Dresy opět velice jednoduché, nádherné, znak AZetu, na přední stranu se vrátil nápis HAVÍŘOV, tentokrát pod znak, 2 loga města, bylo dbáno i na malé detaily v podobě lehké černé linky v horní polovině dresu, malý znak AZetu pod krkem apod. Pro mnohé se jedná o historicky nejhezčí dresy… Opravdu nádhera!

Pátá verze – 17/18: Pokud jsme minulou pasáž končili tím, že se jednalo o možná nejhezčí dresy v historii, tak velký souboj o tuto „trofej“ mohou svádět s dresy ze sezóny 17/18. Opět paráda, zpětně je obrovská škoda, že jsme v nich strávili pouze jeden ligový ročník… To proto, že dresy odkazovaly na 90 leté výročí klubu. Ohledně designu jsme se zase hodně posunuli, ať už se jedná o vkusnou reklamu Residomo na přední straně, která se barvou přizpůsobila našim barvám klubovým, což je hrozně moc fajn (škoda, že stejně nečinila společnost Jeanswear), o výrazné tkaničky u krku, zcela jiný design čísel na zádech, až po například velkou novinku, „průhlednou“ číslici 90 na přední straně, která odkazovala na už zmíněné klubové výročí… Z dresů sice zmizel znak města Havířova a nápis Havířov pod předním logem, na druhou stranu fanoušci kvitovali třeba dostatek černé na světlé verzi dresů… Další výrazně povedený kousek v naší historii! 

Šestá verze – 18/19 a 19/20: Po osmi sezónách velká změna, po osmi sezónách jsme přišli o velký znak AZetu na hrudi, který jsme si, v různých podobách, drželi právě těch 8 let. Znak nyní nahradil nápis AZ Havířov, kdy někteří mohou říct, že bez znaku byla přední část dresů trochu „prázdná“. Znak zůstal, však ve velmi zmenšené podobě, na srdci každého hráče. Světlá verze dresů hodně zesvětlila, navíc poprvé jsme přišli o jmenovky hráčů na horní polovině dresu, kam se „propracovalo“ Residomo a jméno hráče putovalo „nad zadek“. Stále se jednalo o velice pěkné a povedené dresy, v některých směrech hodně jiné, ve kterých jsme, už skoro klasicky, strávili 2 sezóny. Však myslím si, že jejich kvalita oproti předchozím rokům šla poprvé výrazněji dolů…

Sedmá verze – 20/21 a 21/22: Pokud jsme se o klesající kvalitě designu našich dresů vyjádřili poprvé posledně, pak je třeba ihned doplnit, že kvalita našich dresů šla opět dolů. Tentokrát ještě výrazněji, tentokrát to do očí bilo příliš a nejednoho fandu to nenechalo chladným… O čem je řeč? Pro mnohé paskvil, který se nyní objevuje na přední straně dresu, kdy přišli jsme s jakýmsi logem, nebo jak písmena AZ, kdy někteří vidí spíše PZ, nazvat, které nahradilo klasicky klubový znak AZetu či nápis AZ Havířov… Zadní strana obou verzí dresů je paradoxně mnohem hezčí než ta přední, kdy jsme si třeba pěkně vyhráli s vystínovaným číslem hráče, však Heimstaden se barvou nepřizpůsobil tak, jak dříve Residomo, na tmavých dresech bije do očí bílé pole kolem reklamy, o přední straně už řeč byla, navíc je třeba doplnit, že světlé dresy téměř rezignovaly na jednu ze tří klubových barev. Zvláštní jsou pak i některé detaily, třeba linky pod pasem, na spodní části dresu, stejně tak linky na rukávech. Mnoho fandů se tak nechalo slyšet, že nynější klubové dresy jsou bohužel nejméně pěkné v naší historii… 

Osmá verze – 22/23 a 23/24: Po dvou sezónách, ve kterých jsme nosili možná nejméně povedené dresy v naší novodobé historii, přišla konečně změna. Za ni je potřeba poděkovat novému vedení havířovského hokeje, za ni je potřeba poděkovat Michalu Raszkovi, který měl na nových dresech lví podíl. Dresy, jen s lehkou nadsázkou, připomínají svým designem dresy týmu NHL. Dres, který pro klub vyrobila firma CCM, má moc hezký design, je čistý, jednoduchý, je prakticky zcela oproštěný od jakýchkoliv reklam, zaujme také hashtag #myjsmeazet. Je třeba také poukázat na návrat výrazné, syté a moc hezké modré barvy. Člověk by si řekl, že modrá je jen jedna, však když se podíváme zpět do historie, není tomu tak. S novými dresy je konečně také návrat znaku AZ na hruď, konečně je k vidění více černé, čili jedné z klubových barech, která tomu dodává jistý šmrnc. Někdo by možná mohl vyčíst, že zadní strana vypadá „prázdně“, že zejména pod číslem je spousta místa, na druhou stranu – možná raději volné místo než reklama, která by dres, především pokud by byla v jiné barvě, výrazně narušila. Samozřejmě, že svou roli ohledně reklam na dresech mohl sehrát i fakt, že jsme sestoupili do 2. ligy, ostatně dresy se těm druholigovým trochu podobají. Kdoví, zda by nemusely mít jiný design, kdyby se hrála Chance liga. Retro verze 2018: Několikrát během uplynulých 10 sezón jsme se představili v různých výjimečných či retro dresech. Ty opravdové a jediné pořádné retro, odkazující na historické dresy AZetu, jsme představili 27. října roku 2018, kdy náš klub slavil devadesáté výročí založení střetnutím s Valachy ze Vsetína. Myslím si, že se jednalo o dresy povedené a pěkné, nebylo na nich moc co vymýšlet, protože vycházelo se z historické tradice…

Retro verze 2021: Na začátku sezóny 21/22, která výsledkově bohužel dopadla velmi neslavně, jsme oblékli další ze série retro dresů. Jejich autory byl opět Michal Raszka, dresy měly mít podobu jinou, však tu neschválilo tehdejší klubové vedení. Michal Raszka při návrhu zvolil převážně černou barvu, dresy to byly (a stále jsou) netradiční, povedené, fakt krásné, na čelní straně jim dominují hornická kladívky, která v klubové identitě hrají už několik let prim…

Tak co? Už máte jasno, které dresy byly nejvíc fajn, které se naopak příliš nepovedly? 🙂 Na které budete nejraději vzpomínat? Je jasné, že co člověk, to názor… A navíc – ačkoli se nám některé dresy líbily více a jiné méně, věřím, že vždy, když hráči AZetu vyjedou na startu nové sezóny na ledovou plochu v novém hávu, se nám rozbuší srdce. Protože je to AZet a ten máme rádi, i kdyby ti plejeři vyjeli navlečeni do pytle od brambor… Na druhou stranu se říká, a dokonce zpívá, že je pravda odvěká, že šaty dělají člověka, proto věřme, že veškeré následující ošacení našich hráčů na ledové ploše bude pastvou pro oči… 

(v článku byly použity fotografie Dalibora Durčáka, Karla Vaculíka, Michala Poláka, Sarah Ráblové, Víta Káni, Martina Antalce, Lenky Rybaříkové)

Sepsal a připravil J.R. from B.K.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Další a jeho autorem je J.R. from B.K.. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.